Kamínek mu 50km od domova rozbil čelní sklo. O tučné pokutě rozhodovaly jeho stěrače

Foto: Jiří Soukup

Za jízdu s prasklým čelním sklem hrozí pokuta ve správním řízení až 10 000 Kč. Záleží ale na tom, kde prasklina je. Někdy se totiž dá i s prasklým sklem legálně jezdit


Zažila to bohužel asi většina řidičů. Kamínek, který odletěl od vpředu jedoucího vozidla, vlétl do čelního skla a poškodil ho. Někdy jde jen o malou „tečku“, jindy je poškození větší a vytvoří ve skle jakousi hvězdičku. Jsou ale i případy, kdy je poškození skla zcela fatální a sklo se musí vyměnit. Opravit se ale musí i v případě, že jde sice o malé poškození, ale v zorném poli, resp. výhledu řidiče. Někdy však bývá takový pojem sporný. Na otázku, co je to „zorné pole a výhled řidiče“ však v principu odpovídá plocha, kterou stírají přední stěrače.

Vyjížděl jsem z lesa přes takový výmol. Asi se ale nějak moc zkroutila karoserie a prasklo mi sklo. Bylo to jenom na spodním okraji, jenže cestou se prasklina roztáhla skoro přes celé čelní sklo
Martin P.; Praha

Podle zákona je jízda s prasklým sklem samozřejmě zakázána. Ale to pouze v tom případě, že prasklina zasahuje do zorného pole řidiče. A to je právě ta záludnost. Praskliny na čelním skle vozidla ve stírané ploše o délce větší než 20 mm jsou totiž vždy považovány za závadu ohrožující bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Vozidlo s takovou závadou proto nesmí být užito v provozu na pozemních komunikacích. Porušením této povinnosti se řidič dopustí přestupku podle § 125c odst. 1 písm. a) bod 3 zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Jenže někdy se může stát, že prasklina do zorného pole nezasahuje, ale v průběhu cesty, třeba po najetí na nějakou větší nerovnost, nebo obrubník, se zvětší a do zorného pole zasáhne. Podobnou situaci popisuje i náš čtenář, který v průběhu cesty sledoval, jak se mu prasklina na čelním skle zvětšuje přímo před očima: „Cestou z lesa, asi 50 kilometrů od domova, mi prasklo čelní sklo. Asi se nějak při přejezdu výmolu zkroutila karoserie. Prasklina ale byla dole, těsně u těsnění, takže to nevypadalo, že bych mohl mít nějaké problémy. Jenže cestou se prasklina zvětšovala v podstatě při každém najetí na nějaký hrbol, o které není na venkovských silnicích nouze. Murphyho zákony pak zafungovaly naprosto dokonale. Deset let mě nestavěla policie, až nyní. Hrozili pokutou až 10 tisíc korun ve správním řízení, ale nakonec to spravila pětistovka“.

Zákon je v tomto ohledu totiž opravdu poměrně striktní. Stanovuje, že není možné jezdit vozidlem s prasklým čelním sklem ve stírané ploše (v dosahu stěračů), pokud je prasklina větší než 20 mm. S takovouto prasklinou ve skle je možné pouze nouzově dojet domů nebo do servisu. Je ale na řidiči, aby dokázal, že se jedná právě o takovou cestu. Za jízdu s prasklým čelním sklem totiž skutečně hrozí pokuta ve správním řízení až 10 000 Kč a 5 trestných bodů.

Prasklo vám někdy čelní sklo, Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.