Když kola „ztichnou“, je už většinou pozdě. Černý led je nekompromisní

Foto: Jan Smékal

Přichází listopad a s ním i snad ta nejzrádnější překážka na zimních silnicích. Říká se jí „černý led“ a nezkušení řidiči ji velmi často podceňují. Auto v příkopu je potom téměř jistotou.


Strašák všech řidičů přichází většinou nečekaně a nenápadně. Nejvíce se tak děje právě v těchto dnech, kdy se noční teplota již pohybuje pod nulou, ale ta denní se ještě pohybuje nad bodem mrazu. Silnice totiž přes noc promrzne a vzdušná vlhkost, případně ranní mlha, na ní vytvoří ledovou krustu. Na první pohled se silnice zdá jako mokrá, ale není tomu tak. Silnice je pokrytá ledem a někdy je dokonce i pro chodce téměř nemožné se na takové silnici udržet.

Když kola "ztichnou" je už pozdě. Auto udělalo pomalu jeden a čtvrt otáčky, pak ještě kousek a opřelo se pravými dveřmi o kamenný patník. Zachránila mě jen předvídavost a rychlost cca 40km/h
Jan Adam; čtenář webu TestyOjetin.cz

Nezkušení řidiči nebezpečí „černého ledu“ bohužel velmi často podceňují a jedou po takové silnici, jako kdyby byla pouze mokrá. Jenže někdy je i rychlost 10km/h na takové silnici příliš vysoká. Co ale dělat, když už se na ledovku s autem dostaneme? A lze vůbec „černý led“ včas odhalit, nebo ho alespoň předvídat? Vyřešit situaci na zledovatělé silnici lze obtížně, lepší je včas předvídat.

Nápovědou by měly být denní, resp. noční teploty. Jestliže v noci mrzne a ráno je teplota nad nulou, je pravděpodobné, že silnice, především ty neošetřované a vedoucí kolem vody, nebo třeba v lesních úsecích, mohou být promrzlé. Některé silniční úseky jsou sice opatřeny modrými patníky, které na nebezpečí námrazy upozorňují, ale nejsou všude, takže spoléhat na to nelze.

Když už ale na ledovku najedete, což velmi často poznáte podle toho, že se výrazně sníží hluk od pneumatik a řízení jakoby „změkne“, ihned uberte plyn. Nebrzdit, nepanikařit, pouze ubrat plyn a bude-li potřeba korigovat směr jízdy, tak co nejjemněji pracovat s volantem. Horší situace ale nastane, když už se do smyku dostanete. Tam se hraje o každý zlomek sekundy a od řidiče se vyžaduje jemná, ale bleskurychlá a přesná práce s volantem. Co konkrétně tedy dělat?

Rozhodně nebrzdit, ale ihned vyšlápnout spojku (u aut s manuálem) a pustit plyn. U aut s automatickou převodovkou pouze pustíte plyn. Současná auta s automatickými převodovkami totiž po puštění plynového pedálu nebrzdí motorem, ale chovají se tak, jako byste sešlápli spojku. Ale pozor! U elektromobilů to takhle nefunguje. Elektromobily totiž po puštění plynového pedálu motorem brzdí, resp. rekuperují energii. U těchto aut vás tak pravděpodobně prudké puštění plynového pedálu pošle ihned do příkopu.

Při přetáčivém smyku je pak potřeba vždy točit volantem v tom směru, kterým „utíká“ zadní část vozu. Jestliže tedy záď vozu ujíždí doprava, je nutné volantem točit doprava, a naopak. Práce s volantem ale musí být okamžitá a rychlá. Jakmile se auto začne smýkat na druhou stranu, je potřeba volantem opět co nejrychleji reagovat. Ale pozor, nesmíte to přehnat. Zkušení řidiči proto doporučují si chování vozu ve smyku vyzkoušet někde na prázdném parkovišti, nebo jiném vhodném místě.

Máte nějakou zkušenost s tzv. „černým ledem“, nebo zvládáním smyku u elektromobilu? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.