Sedmimístné MPV se spotřebou pod šest litrů? Peugeot 5008 jezdí za 5,8l/100km

Foto: Jan Smékal

Spotřeba paliva je dnes u vozidel jedním z klíčových parametrů, podle kterého se kupující orientují. Ano, malá městská auta jezdí i pod čtyři litry, ale co když máte velkou rodinu a potřebujete opravdu velké MPV?


Foto: Jan SmékalCeny paliv u čerpacích stanic atakují „padesátku“ a to nedělá radost žádnému z motoristů. Přitom ještě před rokem se dal benzín Natural 95 koupit za cenu kolem 28 korun (leden 2021) a nafta o přibližně padesát haléřů méně (27,38 Kč/l v 2. týdnu 2021). Nejvíce potom stál v loňském roce benzín ve 47. týdnu, to byla jeho cena 37,20 Kč. Nafta v tom samém období zdražila na 36,13 Kč. Nikomu to tehdy radost nedělalo, ale co bychom za takové ceny dnes dali.

Z výše uvedených cen je zřejmé, že průměrné auto se spotřebou 7,5 litrů na 100 kilometrů, mělo kilometrový náklad na palivo (počítán aritmetický průměr cen nafty i benzínu) v průměru 2,41 Kč. Při dnešních cenách paliv to však je, počítáno stejnou metodikou, o 1,24 Kč více, tedy 3,65 Kč na jeden kilometr. Při nájezdu dvacet tisíc kilometrů za rok tak může být meziroční rozdíl v nákladech na palivo až skoro 25 tisíc korun.

Motoristé tak v současnosti při výběru auta, ať již ojetého, nebo nového, čím dál tím více kladou důraz na spotřebu. Nejhůře jsou na tom ti, kteří potřebují větší rodinný vůz. Vzhledem k účelu vozu a jeho celkové stavbě, mívají tato auta pochopitelně spotřebu o něco vyšší než malé městské vozy. Je tu ale minimálně jedna výjimka, a tou je Peugeot 5008.

Foto: Jan SmékalJde o až sedmimístné MPV, které nabídne nejen nadprůměrnou porci prostoru, ale také velice nízku spotřebu. My jsme měli k dlouhodobému testu zapůjčen Peugeot 5008 s dvoulitrovým dieselovým motorem HDi o výkonu 180 koní a automatickou, osmistupňovou převodovkou. Během testu se naše spotřeba ustálila na hodnotě 5,8 litrů, když přibližně 50 % tras vedlo po dálnici, 35 % po městě a zbylých 15 % po okresních silnicích.

A aby nedošlo k mýlce – s autem jsme rozhodně žádné „eco rally“ nejezdili. Na dálnici povolených 130km/h, na ostatních silnicích také vždy co nejblíže povolenému rychlostnímu limitu. Ve městě jsme se naopak courali. Důvodem byly každodenní zácpy na pražské Jižní spojce i v centru města, kde jsme často jenom popojížděli.

Hledáte-li rodinné MPV za slušnou cenu, se skvělou spotřebou a až sedmimístnou konfigurací interiéru, měli byste si zkušební jízdu v Peugeotu 5008 u prodejce rozhodně zamluvit. Možná zjistíte, že nabídne mnohem více než některá konkurence a navíc za podstatně méně peněz.

Máte zkušenost s nějakým jiným sedmimístným MPV, které má automatickou převodovku, motor s výkonem nad 150 koní, a které jezdí s dlouhodobou spotřebou pod šest litrů? Napište nám do diskuze.

Sedmimístné MPV se spotřebou pod šest litrů? Peugeot 5008 jezdí za 5,8l/100km

Jan Smékal

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.