Úvaha: Kupujete-li benzín 98, možná utrácíte peníze zbytečně

Foto: Jan Smékal

Benzín je dnes hodně drahá komodita. Je proto dobré vědět, zda benzín s označením 98 je opravdu lepší, nebo to jsou jenom „vyhozené“ peníze.


Většina řidičů se domnívá, že benzín 98 je dražší než benzín 95, protože je kvalitnější a pro auto tedy vhodnější. Benzín 98 skutečně stojí podstatně více. U nejlevnější benzinové pumpy v České republice byl tento rozdíl v době psaní článku celých 5 korun na jeden litr. Pokud má tedy vaše auto nádrž na padesát litrů, zaplatíte za plnou nádrž o 250 Kč víc. Platíte ale skutečně za lepší výkon, když se rozhodnete pro benzín 98? Jaký je skutečný rozdíl mezi "prémiovým" a "běžným" benzinem? Kolegové ze serveru Motorist se snažili na tuto otázku najít odpověď a zhodnotili obě třídy benzínu podle stupně ochrany motoru, výkonu a spotřeby.

Ochrana motoru

Hlavním rozdílem mezi benzínem 95 a 98 je podle nich odolnost proti klepání při jeho spalování. Někdy benzín uvnitř nedokáže odolat vysokým tlakům a nečekaně exploduje. Pokud se to stane párkrát, není to problém, ale pokud se to opakuje dlouhodobě, může to váš motor vážně poškodit. Pokud jde o ochranu motoru, je lepší volbou benzín 98, který je stabilnější a odolnější vůči klepání. 

Výkon

Asi nejčastějším názorem je to, že prémiový benzín dodává motoru vyšší výkon. Je to pravděpodobně proto, že výkonné motory obvykle vyžadují prémiovější palivo. V tomto ohledu vám prémiový benzín nezajistí vyšší výkon, protože výkon závisí na motoru. Aby však motor s vysokým výkonem fungoval, bude potřebovat prémiový benzín, který odolá vysokému tlaku a teplotě.

Spotřeba

Dalším rozšířeným názorem o prémiovém benzinu je, že vydrží déle, čímž vám časem ušetří náklady na benzín. To může být v některých případech pravda, ale není to pravidlem. Někteří řidiči sice tvrdí, že s benzínem 98 ujedou více kilometrů, ale to je pravděpodobně způsobeno spíše jejich vozidlem a jízdními návyky než samotným palivem. Z hlediska počtu ujetých kilometrů jsou benzíny 95 a 98 víceméně na stejné úrovni, a přestože je 98 o něco lepší, rozdíl není tak velký, aby stál za dodatečné náklady.

Jaký benzín je lepší?

Podle zkoumání kolegů z redakce Motorist se ukázalo, že obě paliva fungují sama o sobě víceméně stejně. Palivo 98 má sice mírně navrch nad 95, ale možná ne natolik, aby to ospravedlnilo jeho vyšší cenu. Většina výhod benzinu 98 souvisí spíše s výhodami výkonného motoru než s palivem samotným. Pokud tedy nemáte vysoce výkonné auto, používejte 95, protože bude fungovat skvěle a ještě ušetříte.

Jaký typ paliva využíváte? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Jan Smékal, CarTrax, Motorist

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.