Na dálnici mu plavalo auto. V servisu zjistili, že řídil dvě auta místo jednoho

Foto: Stefank0710/Pixabay

Jestliže při vyšších rychlostech nebo třeba při přejetí nějaké příčné nerovnosti cítíte neklid v řízení je potřeba zpozornět. Příčinu někdy zvládnete odstranit během pár minut zdarma, ale často bude potřeba servisní zásah


Termín „plavat“ není v automobilismu ničím neznámým. Zažil to skoro každý, kdo předjížděl ve větrném počasí a ve vyšší rychlosti kamion nebo třeba autobus. Náraz bočního větru může totiž vychýlit auto i o několik desítek centimetrů do strany. Je proto velmi důležité při takovém manévru správně držet volant a případné vychýlení citlivě korigovat. Jenže ne vždy je důvodem plavání automobilu boční vítr. 

Někdy je totiž příčina mnohem závažnější a nezbyde než navštívit servis. Ještě předtím ale zkontrolujte jednu banální věc, kterou je správný rozměr pneumatik a jejich správné nahuštění. Také úzké dojezdové kolo může být příčinou směrové nejistoty vozu, proto je rychlost s takovou náhradou standardního kola omezena většinou na 80km/h. Nad touto rychlostí už bývá obtížné udržet auto v rovném směru bez častých korekcí volantem. 

Těmi závažnějšími příčinami mohou být například tlumiče pérování, případně jejich uložení v čepech. Takovou opravu už nezvládnete sami a bude potřeba navštívit servis. Výměna tlumičů na jedné nápravě například u modelu Škoda Octavia by se mohla v neznačkovém servisu vejít do částky okolo dvou tisíc korun plus cena materiálu. Někdy budou stačit samotné tlumiče, někdy bude potřeba vyměnit i tzv. misky a dorazy. 

Samostatnou kapitolou pak může auto opravené po havárii. Známe příklad kupce, který si před lety od soukromého dovozce objednal ojetý, ale zánovní Fiat Punto. Na fotkách auto vypadalo pěkně, prodejce deklaroval, že na autě byl bouraný blatník, nárazník a kapota, ale že vše bylo opraveno ve značkovém servisu v Německu. Nový majitel hned po koupi vyrazil s autem na brněnskou dálnici a již kolem rychlosti 90km/h cítil značnou nejistotu v řízení. Zkontroloval rozměry pneumatik i jejich nahuštění a vše se zdálo v pořádku. 

Po návratu z cesty tedy zamířil do značkového Fiat servisu, kde nezjistili závadu ani na tlumičích ani na silentblocích, vše se zdálo v pořádku. Až jednoho mechanika napadlo změřit auto laserovým systémem na rovnací stolici. Tam se zjistilo, že auto je na jedné straně o 12 milimetrů kratší. Důvodem byla neodborná oprava totálně nabouraného vozu „slepením“ dvou částí z různých aut. 

Případ měl soudní dohru a pro nového majitele to znamenalo asi tříleté martirium a velkou finanční ztrátu. Velmi pečlivě proto při nákupu ojetiny dbejte na to, abyste věděli, jakou servisní historii konkrétní auto má a zda není nějak neodborně opraveno. Ojetin je na trhu více než dost, není tedy důvod kupovat hned první vůz, který se vám dostane do ruky. A to ani v případě, že jeho cena je tak „výhodně“ nízká. Důvodem může být právě nějaký technický problém

 

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.