Najít správnou pozici za volantem pomůže finta s pěstí nad hlavou

Foto: Pixabay

I když si většina řidičů myslí, že na správné poloze v autě přece nic není, opak bývá až příliš často pravdou. Pro správnou polohu za volantem pomůže znát několik tipů


Stačí se podívat do jakéhokoliv auta na našich silnicích. Drtivá většina řidičů nesedí za volantem správně. Dokud nedojde k nehodě, nebo nějaké krizové situaci, nikdy se o své chybě asi nedoví. Jenže zjistit to až na nemocničním lůžku je pozdě. Jak se má ale za volantem správně sedět? Nohy pokrčené nebo natažené? Ruce v poloze 14:45 nebo 13:50 hod? A jak vysoko sedět? 

Abychom mohli vůz dobře ovládat, je správné usazení těla zásadní. Je nutné na všechny ovládací prvky – tedy především volant a pedály – dobře dosáhnout, aniž by se tělo muselo jakkoli složitě hýbat,“ říká Robert Šťastný, jeden ze členů týmu Výzkumu dopravní bezpečnosti Škoda Auto. Důležité je co nejvzpřímenější sezení. „Někdy uslyšíte o pravém úhlu opěradla – myslí se ale nikoliv s podlahou, ale se sedákem,“ vysvětluje Šťastný první důležitou zásadu.

 To, že při řízení nemáme „ležet“, je podstatné ze tří důvodů. Kromě bezpečného výhledu a zmiňovaného ovládání vozu, také proto, že když máme mezi tělem a bezpečnostním pásem mezeru, pás nás při případném nárazu nezachytí a tělo má tendenci podklouzávat pod ním. „Existuje pro to dokonce odborný termín submarining – tělo podjede a člověk se za pás chytí pod krkem a může se škrtit,“ doplňuje expert. 

Základní pravidlo má i pro podélné nastavení sedačky: nohy se nikdy nesmí plně propnout, a to ani při plném sešlápnutí pedálu až na podlahu. Vždy musí zůstat aspoň trochu pokrčené – jinak při nárazu do sebe kosti v kloubech zajedou jako madlo deštníku. 

Podobně je třeba uvažovat ohledně držení volantu. Opět nedovolte rukám propnout se v kloubech. Správně budete volant držet v místech, kam ukazují hodinové ručičky ve 14:45. Díky tomuto úchopu mají ruce mnohem větší manévrovací rozsah. Dnešní volanty to usnadňují tvarováním - v těch správných místech jsou vybrané a naopak rozšířené tam, kde dlaň najde oporu. Je to i kvůli bezpečí při aktivaci airbagu: vak ruce odhodí do volného prostoru po stranách a neublíží jim. 

Stejně tak je ovšem třeba nebýt u volantu – a tedy airbagu – příliš blízko. Ideální poloha totiž souvisí s časováním vzduchových pytlů; ty tělo nesmějí zachytit, když se naplňují, ani ve chvíli své maximální tvrdosti, nýbrž přesně v momentu, kdy se začnou vyfukovat. 

Recept na ideální vzdálenost sedadla od volantu nabízí opět Robert Šťastný: záda se oběma lopatkami pohodlně opírají o opěradlo, vy natáhnete propnutou paži před sebe a vaše zápěstí by mělo spočinout na horní straně věnce volantu. Když pak uchopíte volant ve zmiňované poloze „tři čtvrtě na tři“, jsou paže v loktech pokrčené. „Zároveň je nutné pamatovat na dostatečně pokrčené nohy – vždy je to kompromis, každý má proporce těla a končetin jiné,“ dodává Šťastný s tím, že dobrým vodítkem je podívat se, jak jsou usazeny zkušební figuríny při nárazových testech. 

Důležité je i nastavení opěrky hlavy. „Umožňuje-li to její rozsah a výška člověka, ideální je, aby horní okraj opěrky byl stejně vysoko jako vršek hlavy. U vysokých postav nevadí, když je opěrka trochu níž, nikdy by ale její horní hrana neměla být níž než vrchol ušního boltce,“ radí odborník. 

Poslední směr nastavení sedačky je výškový – pomůcka tu zní tak, že mezi hlavu a strop by se na výšku měla vejít zaťatá pěst. Důvodem je to, aby si člověk při případném převrácení vozu nepoškodil krční páteř.

V jaké pozici sedíte za volantem vy? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.