Nastavit si správně zpětné zrcátko umí málokdo. Pomůže trik s krabičkou sirek

Foto: Jan Smékal

Nastavení zpětného zrcátka není banalita. Stačí centimetr a do mrtvého úhlu se může schovat i celá dodávka. Řidiči autobusu používají na správné nastavení zrcátek trik s krabičkou zápalek.


Mrtvý úhel je strašákem každého řidiče. V té nejhorší konstelaci se do něj totiž může schovat klidně i celá dodávka. Moderní vozy jsou sice vybaveny systémy na hlídání mrtvého úhlu, ale ani ty nejsou všemocné. U starších vozů mohou pomoci nalepovací sférická zrcátka, ale základem stejně vždy zůstane správné nastavení pravého i levého zpětného zrcátka. Není to sice nic složitého, ale hodně řidičů to podceňuje. Mnohdy považují nastavování zpětných zrcátek za věc, která ani nestojí za řeč. Ale ona stojí. 

Mezi řidiči totiž kolují různé dohady, jak mají být zpětná zrcátka nastavena. Zda má být vidět bok auta, či nikoliv. Zda vidět spíše nahoru, nebo dolů. Názory se různí. Řidič autobusu, pan Petr Kolínský, nám před časem poslal návod, který údajně používá již 35 let. Je ale nutno podotknout, že jeho způsob je vhodný spíše pro delší auta. Nemusí to být zrovna autobus, ale například na malou Fabii, nebo třeba Corsu, ho nepoužívejte. Ale kdo pojede například obytným automobilem na nějaký podzimní výlet, může se mu Petrův nápad hodit. 

Budete k tomu potřebovat pouze krabičku zápalek a dvě minuty času. A jak krabičku použít? Tady je rada p. Kolínského: „Jsem řidič autobusu již 35 let. Instruktor jízdy s autobusem nám ukázal správné nastavení zrcátka. Vzal krabičku sirek a dal ji na zem, přibližně na střed zadního kola. Řekl nám, že správně nastavené zrcátko je teprve tehdy, když je vidět krabička sirek v dolním rohu zrcátka blíže vozidla. Tím se řídím dodnes“. 

Na menší auta ale spíše použijte poučku, že by měla být vidět klika zadních dveří. Pokud tam samozřejmě je. Jestliže totiž řidič vidí ve zpětném zrcátku i zadní část svého vozu, může se lépe orientovat v prostoru a odhadnout tak pozici auta na silnici. Při parkování je lepší sklopit zrcátko více dolů, při rychlejší jízdě, například na dálnici, zase spíše nahoru. To aby bylo vidět dál za vozidlo. 

Jak si zpětná zrcátka nastavujete vy? Máte nějaký svůj vlastní způsob? Napište nám do diskuze.

Nastavit si správně zpětné zrcátko umí málokdo. Pomůže trik s krabičkou sirek

Jan Smékal

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.