Natankování benzínu do dieselového auta je malér, odtahem to ale končit nemusí

Foto: Pixabay

Když už dojde k záměně paliva, nejčastěji se tankuje benzín místo nafty. Průměr čerpací pistole to umožňuje, i když ani opačná varianta není nemožná. Především v zahraničí a u starších aut. Odtahem ale taková situace končit nemusí.


Možná se vám to někdy stalo. Doma máte auto s benzínovým motorem a v zahraničí jste v půjčovně dostali diesel. Nebo jste třeba svůj benzínový vůz zavezli do servisu a jako náhradní auto jste vám servis poskytl dieselovou variantu toho samého modelu. K záměně paliva u benzínové pumpy pak dojde velmi snadno. Aby nemusela taková chyba skončit odtahem auta do servisu, je důležité, jak rychle záměnu čerpací pistole odhalíte.

Klíčové totiž je, jaké množství špatného paliva nalejete do nádrže a kolik je v nádrži toho „správného“ paliva. Moderní motory jsou totiž velice citlivé na kvalitu a mazivost paliva. Jestliže proto byla nádrž téměř prázdná a načerpali jste ji plnou benzínu, od odtahu do servisu vás nic nezachrání. Nastartování a pokus o odjezd od pumpy by mohlo skončit poškozením vstřiků, čerpadla, případně celého motoru.

Vyzkoušeli jsme skvělý nápad jak zprovoznit zamrzlé ostřikovače během jediné minuty
Při krádeži disků zloději velmi často zničí celý automobil. Zcela zbytečně

Jestliže jste ale zaregistrovali záměnu paliva včas, není vše ztraceno. Odborníci totiž radí, že jestliže jste „nenaředili“ naftu benzínem o více než 5 procent objemu, lze situaci zachránit. V praxi to znamená, že jestliže jste do skoro prázdné padesátilitrové nádrže načerpali dva litry benzínu a omylu si hned všimli, situace se dá zachránit. Od stojanu neodjíždějte, zaplaťte ty dva litry benzínu a dotankujte nádrž až po hrdlo pokud možno prémiovou naftou. V takovém poměru benzín – nafta by auto mělo bez problému jet, přesto se držte následujícími radami:

Nevyžadujte od auta plný výkon, snažte se jet defenzivně v nižších otáčkách. U další pumpy zastavte a opět doplňte prémiovou naftu, i kdyby to měly být pouhé dva litry. Důležité totiž je snižovat poměr benzínu v nádrži. Postup klidně u další benzínové pumpy zopakujte. Jakmile podle vašich propočtů klesne podíl benzínu vůči naftě pod dvě procenta a s vozem je vše v pořádku, můžete si oddechnout, teď již pravděpodobně k problému nedojde.

Co ale dělat, když benzínu načerpáte mnohem více? Tady skutečně budete potřebovat odborný zásah servisu. Auto nestartujte a ani nezapínejte zapalování. To by totiž mohlo aktivovat palivové čerpadlo. U starších aut by možná v nouzi pomohla vypuštěná části nádrže do kanystrů, v praxi to je ale velmi obtížně proveditelné. V servisu vám palivo odčerpají, vyčistí palivový systém včetně čerpadla a vy budete mít jistotu, že se autu nic nestane.

Máte s podobnou situací zkušenost? Jak jste ji řešili? Napište nám na info@testyojetin a podělte se s námi o vaše zážitky.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.