Nefunguje vám automatické otevírání garáže, nebo brány? Oprava zabere jen 5 sekund

Ilustrační foto
Foto: Jan Smékal

Jednou z nejčastějších příčin selhání pohonů vjezdových bran a garážových vrat je jejich nesprávné použití, nebo zanedbaná údržba. Někdy však stačí pouhých pět sekund a vrata zase budou fungovat


Automatizace usnadňuje každodenní používání vjezdové brány nebo garážových vrat. Chcete rychle a bezpečně otevřít a zavřít vaši bránu? Žádný problém, automatický pohon garážových vrat to udělá za vás, stačí stisknout tlačítko na dálkovém ovladači. Někdy však brána, nebo vrata odmítnou poslušnost. Může se sice jednat o poruchu systému, nicméně většinou jde o drobnost, která však napadne je málokterého uživatele. K nápravě pak často stačí obyčejný hadřík a pět vteřin času. 

Při instalaci automatického otevírání brány, nebo garážových vrat, je potřeba brát v potaz i takový faktor, jako je přímý sluneční svit
Marek Turčín; vedoucí obchodního oddělení Beninca CS

Garážová vrata a vjezdové brány často vyžadují ke svému správnému fungování fotobuňky. Když jsou však fotobuňky špinavé, nebo na ně svítí příliš silné slunce, může se brána  jednoho dne přestat zavírat. Také například sníh, prach, písek, bláto, nebo třeba listí uvízlé na povrchu fotobuňky mohou bránit infračervenému paprsku v propojení přijímače s vysílačem. V takovém případě potom řídící jednotka vyhodnotí situaci tak, že v dosahu brány je nějaký předmět a z bezpečnostních důvodů nedovolí spustit zavírací mechanismus. Stačí proto očistit hadříkem jak samotný vysílač, tak i přijímač, resp. odrazové sklíčko, a problém bude vyřešen. Marek Turčín, ze společnosti Beninca CS, která je jedním z největších distributorů automatizovaných systémů pro pohony garážových vrat na českém trhu, však upozorňuje ještě na jeden velmi podceňovaný faktor: „Důvodem občasných výpadků ve fungování automatizovaného systému může být příliš prudký slunečný svit. Ten totiž, pakliže slunce svítí přímo do „oka“ fotobuňky, může v některých případech rušit infračervené paprsky a systém tak nemusí být plně funkční“. 

Nesprávné nastavení fotobuněk

Nemůžete otevřít bránu dálkovým ovladačem? Problém může spočívat v nesprávné instalaci fotobuněk. Vysílač nebo přijímač se totiž mohl pohnout, nebo nebyl správně nainstalován, případně nastaven. Stačí, aby oba prvky nebyly v jedné linii, a fotobuňka nebude správně fungovat. Občas se to může stát například u domů, kde mají majitelé většího psa. Stačí, aby pes při vítání páníčka skočil na krabičku s fotobuňkou, nebo třeba ocasem pohnul s odrazovým zrcátkem, a paprsek bude mířit jinam. Proto, ještě než zavoláte technika, prověřte, zda je vysílač i přijímač správně nastaven. 

Poškozený napájecí kabel

I tady vás může nepříjemně překvapit domácí mazlíček. Především ve štěněcím věku může svazek kabelů, byť v krásném „husím krku“, přitahovat pozornost jeho ostrých zoubků. Garážová, nebo vjezdová vrata jsou mechanismy propojené dráty a kabely jsou samozřejmě vystaveny možnosti mechanického poškození. Pokud dojde k přetržení nebo poškození napájecího kabelu, brána nebude reagovat na stisk dálkového ovladače a LED diody, displej ani výstražné oranžové světlo se nerozsvítí. Pokud proto ostatní možnosti selžou a brána nefunguje, vždy zkontrolujte kontakty kabelu - zda nejsou zlomené, zašlé nebo zlomené. I malé poškození od psích zoubků může svazek s jemnými drátky narušit.

Problémům s provozem automatizovaných pohonů vrat lze snadno předejít a ve většině případů je i snadno vyřešit. Proto, ještě než zavoláte technika, zkontrolujte, zda se nejedná o jednu z drobností, uvedenou výše.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.