Někteří lesníci řeší přestupky houbařů bez policie. A jejich metody fungují

Foto: Jiří Soukup

Počasí houbařům stále přeje. Jenže pozor. I když není na lesní cestě závora, může jít o přestupek, který občas řeší lesníci sami. Bez policie a bez pokut. Podle nich to funguje skvěle


Vjet autem po kvalitní lesní cestě až přímo na plácek plný hřibů, je jistě lákavé, a v některých lesích dokonce i možné, v drtivé většině případů jde ale o přestupek. Řidiči, kteří parkují svá vozidla na lesních cestách nebo před vjezdem do lesa,  totiž porušují zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), který v § 27 stanoví, že řidič nesmí zastavit a stát před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci. 

Pokud je na místě dopravní značení, dopouští se řidič přestupku dle zákona o provozu na pozemních komunikacích. Pokud na místě dopravní značení není, řidič přesto porušuje zákaz o vjezdu do lesa dle zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon). Jeho jednání může být ve správním řízení vyřešeno pokutou až ve výši  5 tisíc korun. 

Někteří lesníci ale policii nevolají a řeší situaci přímo na místě. Většinou tím, že na lesní cestě prostě zamknou závoru, za kterou řidič neoprávněně vjel, a nechají řidiče, aby si se situací poradil. Podle některých lesníků je taková „lekce“ mnohem účinnější než pokuta: „Často se stávalo, že než přijela zavolaná policie, řidič beztrestně odjel. Tím, že ho necháme za zavřenou závorou, docílíme toho, že si v budoucnu určitě rozmyslí do lesa přes zákaz vjet“, říká Jaroslav K. majitel lesa na Rokycansku. 

Takový řidič má potom totiž velmi málo možností, jak z lesa odjet. A to i v případě, že má nějaké SUV. Výjezdy z lesa jsou mimo lesní cestu cestu většinou možné tak leda offroadem nebo spíše traktorem. Řidič tak musí zavolat na policii nebo lesní správu, aby ho ze zamčené cesty vysvobodili. Jestliže přijede policie, pokuta ho nemine, jestliže se dovolal na lesní správu, lesníci určitě nebudou s příjezdem spěchat. Tak až pojedete o víkendu na houby, dávejte raději pozor, kde svoje auto necháte. 

Máte nějakou zkušenost s vozem uvíznutým za závorou v lese? Dejte nám vědět do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.