Nestírají stěrače tak, jak mají? Opravit to lze zadarmo a za půl minuty

Foto: Jan Smékal

Nové stírací gumičky, přesto na okně zůstávají šmouhy a nesetřené plochy. Náprava je snadná a celé stěrače se určitě měnit nemusí. Chce to ale trochu zručnosti a základní nářadí


Stává se to poměrně často. Stírací gumičky se opotřebují, zpuchří nebo se mechanicky poškodí, a je potřeba vyměnit je za nové. Není to žádná drahá záležitost a mají je u každé benzínové pumpy. Stačí vybrat podle seznamu správný model auta a je vystaráno. Jenže ouha. Po namontování nových gumiček není výsledek o moc lepší. Na skle stále zůstávají nesetřené nebo rozmazané plochy, gumičky navíc někdy hrozně vržou. V servisu většinou poradí vyměnit celá stírátka, náprava ale většinou není nic složitého a výměna stírátek není často vůbec nutná.

Jestliže na skle zůstávají nesetřené nebo rozmazané plochy, bývá to většinou proto, že gumička není v poloze ke sklu ve správném úhlu, případně nepřiléhá celou svoji délkou ke sklu. Stačí proto celé stírátko opatrně kleštěmi trochu „vykroutit“ tak, aby gumička na skle neležela „bokem“, ale pod úhlem cca 70 stupnů. Tedy ne příliš kolmo, ale ani ne v ostrém úhlu. Pozor však na to, abyste kleštěmi nezabrali příliš a nepoškodili raménko stěrače. Ideální je proto dřevěný špalíček s vyfrézovanou drážkou, do které zasunete celé raménko a do kleští potom vezmete právě zmíněný špalíček. Ano, je tady otázka, kde vzít dřevěný špalíček, ale kdo si ho dokáže opatřit/vyrobit, má prostě o starost méně.

Druhým problémem může být vrzání gumiček, které se pohybují po skle. Tady může náprava trochu složitější. V první řadě je potřeba vybírat gumičky, které mají v sobě potřebné množství siliky. Ta změkčuje gumu, stejně jako například u zimních pneumatik. V okamžiku, kdy jsou gumičky ztvrdlé chladným počasím, mohou při pohybu nejen vrzat, ale ani jejich účinnost nemusí být zrovna ideální. Kvalitní gumička je proto základ. Když ani to nepomůže, můžete zkusit ošetřit okno přípravkem odpuzujícím vodu. Někdy se takovým přípravkům říká „tekuté stěrače“. Stačí na suché a čisté sklo nanést přípravek a sklo vyleštit. Na skle se vytvoří film, který by měl pomoci zvýšit účinek stěračů a také zamezit vrzání gumiček.

Máte nějaký osvědčený trik jak zvýšit účinnost stěračů a odstranit jejich vrzání? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.