Nevěřte nesmyslným radám. Vypnutím klimatizace skoro nic neušetříte

Foto: Jan Smékal

Někteří řidiči tvrdí, že lze ušetřit výraznou část paliva, pokud se klimatizace v autě využívá správně. Jenže některé rady jsou spíše úsměvné, než funkční. Současné klimatizace totiž spotřebu paliva nijak dramaticky nezvyšují.


Jezdit v současných tropických vedrech v autě bez klimatizace je opravdu jenom pro hodně otrlé. Navíc je to i zdraví ohrožující. My jsme například v sobotním počasí naměřili při vstupu do auta, zaparkovaného před obchodem, naměřili po necelé hodině vnitřní teplotu 54 stupňů. Při venkovních teplotách přes třicet stupňů Celsia, a následné relativně pomalé jízdě v městském provozu, takové vedro z auta jen tak nevyvětráte. Klimatizace je prostě nutnost.

Přesto někteří řidiči na internetu radí, jak šetřit palivo omezeným způsobem používání klimatizace. Rady typu „zaparkujte ve stínu a před jízdou vyvětrejte auto“, jsou sice fajn, ale v reálném životě jsou často k ničemu. Tam, kde je teď stín, už za hodinu být nemusí, a větrat auto v pražské zácpě je také neproveditelné. Přesto se správným používáním klimatizace dá nějaké to deci paliva na 100 kilometrů jízdy přei jen ušetřit. Jestli vám to za to tedy stojí, tady je pár našich tipů, jak na to:

Správné nastavení teploty

Mnoho řidičů má tendenci nastavovat velmi nízkou teplotu, což způsobuje, že klimatizace pracuje na plný výkon. Doporučuje se nastavit teplotu na úroveň, která je pro vás příjemná, ale zároveň nenutí klimatizaci pracovat na maximum. Tímto způsobem můžete trochu snížit spotřebu paliva.

Vhodná rychlost ventilátoru

Dalším faktorem, ovlivňujícím spotřebu paliva, je rychlost ventilátoru. Vyšší rychlost znamená větší odpor vzduchu a tím pádem také vyšší spotřebu paliva. Pokud je to možné, zvolte nižší rychlost ventilátoru, která je stále ještě dostatečná pro udržení příjemné teploty uvnitř vozu. Někdy je snížení rychlosti ventilátoru vhodné také ze zdravotních důvodů. Při příliš prudkém proudění chladného vzduchu se totiž můžete snadno nachladit.

Využití klimatizace pouze v případě, kdy je to nutné

Jestliže jízdou po městě projíždíte oblastí s menším provozem a můžete jet trochu rychleji, můžete zvážit vypnutí klimatizace a auto vyvětrat proudícím vzduchem. Klimatizace spotřebovává energii a palivo, takže pokud ji nepotřebujete, není nutné ji zapínat. Zvažte použití jiných způsobů chlazení, například otevření oken.

Údržba klimatizace

Pravidelná údržba klimatizace je klíčová nejen pro její optimální výkon, ale také pro minimalizaci spotřeby paliva. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat a čistit filtr klimatizace, což umožní snazší proudění vzduchu a efektivnější chlazení. Pravidelné servisní prohlídky u odborníka jsou také důležité.

Je důležité si uvědomit, že používání klimatizace ovlivňuje spotřebu paliva. Správným přístupem k chlazení auta můžete minimalizovat její negativní dopad. Nastavte si teplotu na příjemnou úroveň, zvolte vhodnou rychlost ventilátoru a využívejte klimatizaci pouze tehdy, když je to nezbytné. Pravidelná údržba klimatizace je také důležitá pro její optimální fungování a minimalizaci spotřeby paliva. Buďte zodpovědnými řidiči a využívejte klimatizaci s rozumem, abyste dosáhli pohodlného jízdního prostředí s minimálními negativními dopady. 

Chcete si vydělávat psaním podobných článků? Ozvěte se nám

Řešíte při používání klimatizace její vliv na zvýšenou spotřebu paliva? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.