„Parkování přes dvě místa před supermarketem není přestupek, tvrdí řidič.“ Nemusí to být vždy pravda,“ varuje policista

Parkování přes dvě čáry
Foto: Jiří Soukup

Častý argument řidičů, kteří parkují přes několik míst, že parkoviště u nákupních center jsou soukromým pozemkem, a neplatí na nich tedy pravidla silničního provozu, nemusí být vždy pravda. Občas se taková arogance může vrátit v podobě vysoké pokuty.


Že jsou parkovací sloty u nákupních center pro větší auta jen tak tak, to je známá pravda. Neznamená to však, že lze na takových místech parkovat, jak se řidičům velkých aut zlíbí. A už vůbec nelze hřešit na rozšířený mýtus, že na takových parkovištích nelze za špatné parkování dostat pokutu. Pokutu za špatné parkování lze totiž dostat například i v nemocničním areálu, stejně tak jako na parkovišti nákupního centra.

Stání přes dvě místa lze postihnout

Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž řeší pouze veřejné komunikace, nikoliv komunikace soukromé. Jakkoliv by tedy parkování přes několik parkovacích míst na veřejné komunikaci znamenalo s největší pravděpodobností přestupek „Porušení vodorovného dopravního značení“, kdy řidič nesmí obrysem auta přesahovat do dalšího stání, na parkovišti před supermarketem to pravděpodobně přestupek nebude. Až na několik výjimek, a ty jsou podle strážníka městské policie, se kterým jsme na toto téma hovořili, čím dál tím častější (Pozn. redakce: Šlo o soukromé vyjádření konkrétního strážníka, městská policie nebyla v této souvislosti požádána o oficiální vyjádření).

Pravidla platí i na soukromém parkovišti

Podle něj totiž záleží na tom, jaká pravidla na takovém parkovišti soukromý vlastník nastaví. „Takové parkoviště může mít skutečně podobu čistě soukromého pozemku, kde pravidla silničního provozu neplatí, ale parkoviště může mít také status tzv. účelové komunikace, případně na něm mohou platit běžná pravidla silničního provozu,“ řekl nám strážník a vysvětloval, čeho se taková pravidla týkají nejvíce: „Typicky jde například o přednost zprava, jednosměrný provoz, vyhrazená místa pro tělesně postižené, atd…“

Pokutu lze dostat i na nemocničním parkovišti

Jestliže na parkovišti platí běžná pravidla silničního provozu, lze i za stání přes dvě místa udělit pokutu. Ta může činit až dva tisíce korun. To se týká i tzv. účelových komunikací, o kterých si mnozí řidiči myslí, že na nich pravidla silničního provozu neplatí. „Pravidla silničního provozu platí v podstatě všude. Třeba i u supermarketů a v nemocničních areálech,“ říká strážník.

Slušnost není ostuda

Zároveň ale upozorňuje na jednu výjimku. „V podstatě nepostižitelné je stání na místech vyhrazených pro auta, převážející děti. Tam je potřeba spolehnout se na slušné chování ostatních řidičů, což se ale velmi často neděje,“ říká strážník. Tomu dávají za pravdu i řidiči, kteří v diskuzích pod některými články takové bezohledné parkování kritizují. Apel na to, aby se k sobě řidiči chovali ohleduplně, má tak rozhodně svůj význam. Být slušný rozhodně není ostuda.

Jak se díváte na bezohledné parkování u nákupních center? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.