„Svítí zelená šipka doleva, takže mám přednost". „Nemáte," varuje policista

Zelená šipka
Foto: Jan Smékal

Je to bohužel častý omyl, který nezřídka končí nehodou a hádkou řidičů o tom, kdo že to měl vlastně přednost. Svítí-li totiž na semaforu zelená šipka doleva, neznamená to ještě, že lze doleva odbočit bez respektování přednosti dalších vozidel.


Každý řidič asi ví, že se při odbočování doleva dává přednost protijedoucím vozidlům. Je to jedno ze základních pravidel silničního provozu. Nemusí to tak ale být vždy. Jenže mnoho řidičů si myslí, že stačí zelená šipka a mají cestu volnou. „Velká chyba,“ říká strážník městské policie, kterého jsme u jedné takové křižovatky potkali a dali s ním řeč. Ono to totiž s tou zelenou šipkou není zase tak úplně snadné. Třeba v situaci, kdy protijedoucí vozidlo odbočuje doprava. Podobné zmatky ale panují například i na kruhových objezdech. Přednost na kruhovém objezdu je totiž pro mnohé řidiče také jedna velká záhada. Jak je to ale s těmi šipkami?

Já mám přednost! Ne, přednost mám já!

V Praze existuje několik křižovatek, kde svítí na semaforu zelená odbočovací šipka v jednu chvíli v obou směrech. Zatímco jeden řidič odbočuje na šipku doprava, z protisměru přijíždí jiný řidič, který odbočuje tamtéž. Tedy z jeho pohledu doleva. Také jemu svítila na semaforu zelená šipka. Oba řidiči troubí, oba si myslí, že mají přednost. Tu má však pouze jeden z nich. Víte, který?

Zelená šipka není mantra

Jestliže svítí na semaforu zelená šipka doleva, neznamená to, že protijedoucím vozidlům nemůže svítit šipka doprava. V takovém případě je řidič vozidla odbočujícího doleva povinen dát přednost protijedoucímu vozidlu, které odbočuje doprava. „Šipka doleva ještě nemusí znamenat, že proti mně nepojede nikdo rovně nebo nebude odbočovat do stejného směru. Takovému vozu musíte dát pochopitelně přednost,“ sdělil nám strážník městské policie v Praze, který si však nepřál být jmenován. Křižovatka, kde svítí šipka doprava a protijedoucím vozidlům zároveň šipka doleva, se nachází například na křížení ulic Nedokončená a Českobrodská. Takových zmatečných křižovatek je podle strážníka prý v Praze několik. Pro kontext je ještě potřeba uvést, že tato křižovatka není klasický "kříž", ale ten, kdo z ulice Nedokončené odbočuje doprava na Českobrodskou, najíždí do odbočovacího pruhu.

Protilehlá šipka jako jasný pokyn

Jiná situace však podle něj nastane, když zelená šipka svítí v protilehlém rohu křižovatky. Je-li totiž signál umístěný v protilehlém rohu křižovatky, neplatí pro odbočování vlevo povinnost dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům. Takovou křižovatku můžete vidět například v Praze u Tančícího domu. Vozidla, jedoucí od Jiráskova mostu, která odbočují doleva na Jiráskovo nábřeží, čekají právě na zelenou šipku v protilehlém rohu křižovatky. Jakmile se rozsvítí, moho křižovatkou projet bez nutnosti dávat přednost protijedoucím vozidlům.

Zákon hovoří jasně

Zákon č. 361/2000 Sb. ve svém paragrafu č. 21 říká zcela jasně, že řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům, jezdcům na zvířeti, protijdoucím organizovaným útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty, tramvajím jedoucím v obou směrech a vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen.

Setkali jste se někdy s podobným "problémem"? Věděli jste, jaký je rozdíl mezi zelenou šipkou na semaforu a zelenou šipkou v protilehlém rohu křižovatky? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Edit: S ohledem na diskuzi s komentáři typu "Vraťte řidičák, pane redaktore" si dovolím požádat autory takových příspěvků, aby se na křižovatku Nedokončená/Českobrodská zajeli podívat a následně do diskuze přispěli svým názorem, jak to na uvedené křižovatce podle nich je, když z obou stran křižovatky svítí do stejného směru zelená šipka. Děkuji.

Edit 2:

Pražská městská policie se distancuje od tohoto článku s tím, že nebyla k dané věci požádána o oficiální vyjádření. Naši zaměstnanci jsou poučeni o tom, že mediální výstupy jdou přes tiskové oddělení nebo je s ním musí konzultovat.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.