Samolepka na zadním okně? Na STK můžete mít problémy

Foto: Jan Smékal

Pan Vojtěch S. z Plzně neprošel technickou kontrolou údajně kvůli tomu, že měl na zadním okně nalepené obrázky postaviček se jmény svých dětí. Ze strany STK možná přísný přístup, ale pravděpodobně správný


Zadní okna automobilů zdobí mnohdy různé ozdoby. Reklamní nápisy, loga firem, politické proklamace nebo třeba informace o tom, že dané vozidlo je na prodej. Může se to zdát jako nevinná samolepka, ale polepy zadních oken osobních automobilů podléhají poměrně jasné legislativě. Na zadní okno totiž nelze nalepit jen tak něco. Úpravy a opravy zasklení vozidel, které mají za následek snížení světelné propustnosti, je totiž možno provádět pouze při dodržení podmínek daných předpisem EHK č. 43 a musí být schváleny podle přílohy č. 15.

Přišlo mi to jako naprostá malichernost. Dvě malé samolepky se siluetou postaviček. Přitom po silnicích jezdí auta, co mají celé zadní sklo přelepené třeba různými politickými nebo náboženskými samolepkami
Vojtěch S.; Plzeň

Co to v praxi znamená? V zorném poli řidiče nesmí být umístěny žádné předměty (např. okrasné a upomínkové předměty), které by omezovaly výhled řidiče všemi směry, s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla. Tato podmínka neplatí pro zadní skla vozidel kategorie M3. Výhled zadním sklem vozidla kategorie M1 může být částečně snížen schváleným příslušenstvím nebo přepravovanými předměty, avšak jen za podmínky, že je vozidlo vybaveno pravým vnějším zpětným zrcátkem homologovaného nebo schváleného typu.

Výhled předním sklem u vozidel kategorie M3 může být částečně snížen vedle schválených označení určených k umístění na skla jen směrovou tabulkou. Provedení a umístění tabulek na vozidle musí být schváleno podle přílohy č. 15.

Jenže samolepka na zadním okně většinou není „schváleným příslušenstvím“ ani „přepravovaným předmětem“. STK proto podle tohoto výkladu postupuje správně, když přelepené zadní sklo, nebo samolepku v zorném poli řidiče, považuje za závadu. Jiným případem by však mohly být perforované a schválené reklamní fólie, přes které je zevnitř vozidla bez problémů vidět.

Jestliže tedy máte na zadním okně neschválenou samolepku, nebo je dokonce celé okno přelepené neschválenou fólií, můžete se při případné policejní kontrole, nebo při návštěvě STK, dostat do problémů. Pozor proto, jestliže kupujete ojeté vozidlo, které má nějakou podobnou „ozdobu“ na skle. Před evidenční kontrolou, resp. před kontrolou na STK, určitě doporučujeme takovou parádu ze skla odstranit.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.