Tahle ojetina se spotřebou pod 4 litry nafty je nyní skoro k nesehnání a její cena roste

Foto: Jiří Soukup

Jedním z hlavních kritérií při výběru ojetého auta v současné době je jeho spotřeba. Ideálem je spotřeba do šesti litrů, jsou ale i vozy, které jezdí pod 4 litry. Sami jsme takové auto vyzkoušeli


Ceny paliv na čerpacích stanicích dělají v poslední době vrásky mnoha řidičům. Ještě před měsícem byla palivová cena za kilometr u běžného auta se spotřebou 6,5 litrů nafty na 100 kilometrů přibližně 2,30 Kč. Nyní je to ale u stejného auta až o korunu více. Zdá se to málo, ale kdo najede ročně průměrně například 20 tisíc kilometrů, stojí ho provoz najednou o dvacet tisíc korun každý rok navíc. Za pět let, což je doba, po kterou si většina Čechů ojetý vůz nechává, to je celých 100 tisíc korun. Samozřejmě, že nelze celkové náklady takto jednoduše počítat, nicméně orientačně lze skutečně s takovým nákladem navíc kalkulovat.

Jak ale náklady na palivo snížit? Levnější palivo není řešení, zbývá tedy najít auto, které nebude mít velikost Smarta a bude mít výrazně nižší spotřebu. Ojetých aut, která odvezou celou rodinu a budou mít nízké provozní náklady, však není na trhu mnoho. Jedno jsme však před časem vyzkoušeli, a ačkoliv se již nevyrábí, zájem o něj je stále veliký. Bohužel se to projevuje i na cenách ojetin, ale i tak stojí za to si takové auto v inzerci najít.

Jde o Škodu Rapid, tedy předchůdce dnešní Scaly, s naftovým motorem 1,6 TDI, který má výkon 85 kW. Není to žádný závodník, i když brzdou silničního provozu s tímhle autem rozhodně nebudete. A i kdybyste snad přeci jen záviděli rychlejším řidičům, úsměv na tváři vám jistě vyvolá spotřeba tohoto šetřílka. Při klidné jízdě totiž budete s tímhle autem jezdit za cca 3,5l/100km, což jsme si v reálu ověřili na cestě do estonského Tallinu a zpět do Prahy. Naše spotřeba se po návratu do Prahy ustálila na hodnotě 3,6 litrů nafty. Kdo nevěří, ať si zkusí tohle auto někde půjčit a vyzkoušet za kolik jezdí.

Naftový motor 1.6 TDI je navíc mechanicky velice spolehlivý a nepotřebuje nijak náročnou péči. Rozhodně je ale potřeba čerpat kvalitní naftu. Nemyslíme zrovna tu prémiovou, ale prostě standardní kvalitní naftu u značkových čerpacích stanic. Při nákupu ojetiny je dobré kupovat auto s jasnou servisní historií a pohlídat si především stav filtru pevných částic, jehož případná výměna nepatří mezi nejlevnější záležitosti.

Škoda Rapid 1,6 TDI je bohužel v současné době v českých bazarech nedostatkové zboží. Je to dáno hlavně tím, že jako nové se tohle auto zrovna moc neprodávalo. Druhým důvodem je potom zvýšená aktuální poptávka po vozech s nízkou spotřebou. Aktuálně se v české inzerci nachází přibližně 80 vozidel v ceně od 160 tisíc korun. Tyhle levné kusy ale mají za sebou nájezd většinou přes 250 tisíc kilometrů. Při výběru buďte tedy velmi obezřetní a auto si nechte raději důkladně fyzicky prověřit někým, kdo autům skutečně rozumí a ví, na co se má zaměřit.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.