Ten olej prý ještě měnit nemusí, řekl jí soused. Uvěřila, ale dodnes ho nenávidí

Foto: Jiří Soukup

Na kávu s ním prý již v životě nepůjde. Původně chtěla jenom vyměnit olej v motoru. Soused, amatérský automechanik, jí ale poradil tak, že skončila v servisu, kde zaplatila za opravu téměř 40 tisíc korun.


Co si budeme povídat, ženy se pod kapotu motoru aut zrovna moc rády nedívají, mnozí muži mají naopak zase pocit, že není obor, kterému by rozuměli lépe. Přitom automobilový průmysl poskočil za poslední dekádu ohromný kus dopředu, a kdo možná kdysi rozuměl tomu, jak seřídit karburátor u své „stodvacítky“, ten nemusí nutně rozumět tomu, jak fungují dnešní motory a jakou vyžadují péči. To na vlastní kůži pocítila i naše čtenářka Alena, které se v autě při každém nastartování rozsvítil nápis, že je potřeba vyměnit olej v motoru.

Moderní auta si totiž umí pohlídat doporučené intervaly výměny a sama si řeknou, kdy je ten správný čas na výměnu. Bere se většinou v potaz časové hledisko a počet najetých kilometrů. Není ale vhodné doporučené intervaly výrazně překračovat, protože u moderních motorů může dojít k jejich poškození. O tom se přesvědčila i majitelka staršího SUV Renault Koleos, která na doporučení souseda olej neměnila.

Říkal mi, že to je zbytečné, protože ročně najedu maximálně 5 tisíc kilometrů a oleji nic není“, popisuje Alena, co se jí přihodilo. Soused Aleně řekl, že olej se mění až po ujetí cca 20 tisíc kilometrů, takže to nemusí nijak řešit. Alena olej v motoru tedy vyměnit nenechala a hlášku na přístrojové desce ignorovala. Jenže právě motorový olej, resp. jeho kvalita, je velmi důležitým faktorem pro bezporuchový chod motoru. Nejen, že maže motor samotný, ale také odvádí nečistoty, které následně zachycuje olejový filtr. Zanedbání výměny oleje i filtru proto může mít i fatální následky.

Tím spíše, když v současných motorech nemaže olej pouze motor samotný, ale také turbodmychadlo. A to se právě stalo Aleně osudným. V servisu přiznala, že olej v motoru byl starý nejméně tři roky. Je jasné, že tak starý olej, navíc, když s autem skoro vůbec nejezdila, časem degradoval. Ale nejenom olej. Také olejový filtr ztratil část svých filtračních schopností. Motorem a turbem tak začal časem proudit olej s nižší viskozitou a větším podílem nečistot než bylo únosné. Stalo se proto, co se stát muselo.

Začala se opotřebovávat vačková hřídel, zdvihátka, ložiska klikové hřídele a bohužel také ložiska turbodmychadla. Ložiska turba se časem zanesla natolik, že se turbo poškodilo a servis doporučil jeho výměnu. To ale stálo skoro 25 tisíc korun. Když se k tomu připočítala práce, další spotřební materiál, nový olej a filtr, měla Alena v ruce fakturu na skoro 40  tisíc korun. Zbytečně ušetřených pár tisíc korun na výměně kvalitního oleje, filtru a servisní práci technika, se tak Aleně pěkně vymstilo. Jak poděkovala sousedovi nám už nenapsala, ale předpokládáme, že od té doby spolu na kávu už nechodí.

Jak často měníte motorový olej, Přetahujete intervaly?

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.