Upevňujete střešní box k okraji střechy? Chyba. Nejlepší je to dozadu a doprostřed

Foto: ŠKODA Auto

Někdy prostě ani obří zavazadlový prostor nestačí. A když je zavazadel opravdu hodně, přijde vhod i přídavný box. Pro přepravu kol jsou pak speciální nosiče prakticky nutností. Taková přeprava nákladu má ale svá pravidla.


Důležitým tématem je vedle bezpečnosti i spotřeba paliva nebo dojezd. Dodatečný náklad přepravovaný vně vozu totiž ovlivňuje aerodynamiku auta. A to sebou nese zvýšení spotřeby, hluku a také nutnost zajistit, aby přepravovaný náklad „neuletěl“. „Zásadní je používat schválené a řádně homologované příslušenství a náklad na něj bezpečně upevnit,“ upozorňuje Dušan Matěásko, který se ve Škoda Auto zabývá příslušenstvím.

Nepodceňujte návod k obsluze

Se správnou instalací nosičů pomůže návod k obsluze. Řidič také musí zajistit, aby se žádná část nákladu neuvolnila. „Veškeré odnímatelné vybavení musí být přepravováno ve voze,“ upozorňuje Matěásko na nutnost například z jízdního kola do auta uložit lahve na pití, cyklopočítač nebo dětskou sedačku.

Dodržet je potřeba i další pravidla. „Vždy je nutné dodržet limity pro zatížení střechy auta nebo tažného zařízení, dodržovat maximální dovolenou rychlost a při zastavení kontrolovat upevnění nákladu,“ vyjmenovává Matěásko. Nezapomeňte, také že nosič na tažné zařízení zakryje registrační značku, tu je proto potřeba umístit dozadu na nosič. V některých zemích je k tomu potřeba třetí tabulka, kterou úřady vystaví na požádání, jinde (třeba v domovské zemi Škoda Auto, České republice) stačí přemístit tabulku ze zádi automobilu.

Dozadu a doprostřed

„Výrobky Škoda Originální příslušenství při vývoji podrobujeme aerodynamické optimalizaci pomocí počítačových simulací a v konečné fázi i měřením výrobků na vozech v aerodynamickém tunelu,“ vysvětluje další výhodu originálního příslušenství Jan Jagrik, vedoucí oddělení vývoje aerodynamiky vozů.

Pozor na spotřebu

Spotřebu vnější náklad ovlivňuje vždy. „S ohledem na spotřebu je lepší využít přepravu nákladu za vozem, tedy nosič jízdních kol na tažném zařízení nebo úložný box na tažné zařízení,“ říká Jagrik. Takto umístěný náklad totiž nezasahuje do čelní plochy vozu, a ovlivňuje tedy aerodynamiku a celkový jízdní odpor vozu méně než náklad na střeše.

Úzký, dlouhý a hlavně doprostřed

Když už je pro přepravu nutné použít střešní box, pak je nutné ho umístit co nejvíce dozadu, ale zároveň tak, aby šly otevřít páté dveře vozu,“ radí Jagrik. „Z hlediska aerodynamiky je lepší volit spíš úzký a dlouhý box než box široký a krátký,“ dodává. Roli hraje i to, kde je na střeše střešní box umístěn. Nejlepší je to v ose vozu, tedy uprostřed, nikoli spíš na levé, nebo pravé straně. Umístění v ose totiž zajišťuje stejnoměrnou citlivost na boční vítr.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.