Výdaje za palivo překračují někdy už i výdaje za jídlo. Řešení teď hledá každý soukromý řidič

Foto: Jan Smékal

Hodně řidičů vyráží na cesty každý den a tak není divu, že měsíčně utrácejí za palivo i tisíce korun. Výdaje za palivo však častokrát již překračují útratu za nájem nebo za jídlo. Vzhledem k současné situaci, kdy cena ropy stoupá každý den, je tak nutné hledat řešení.


Automobilový odborník Matas Buzelis ze společnosti carVertical, která se zaměřuje na vyhledávání informací o vozidlech, doporučuje dodržovat několik snadných kroků, aby se výdaje za palivo snížily. Co tedy Matas doporučuje? Jde o osm jednoduchých rad, které, když se budou dodržovat a kombinovat, mohou nějakou tu úsporu přinést.

Jezděte plynule

Prudké zrychlování a brždění zvyšuje spotřebu. Vědecký výzkum prokázal, že agresivní způsob jízdy může zvýšit spotřebu paliva o 40 %. Odnaučení se prudkému zrychlování a brždění je tedy snadný způsob, jak spotřebu snížit. Agresivní jízdou ušetříte mnohdy pouhou minutu či dvě, což za vyšší útratu za palivo rozhodně nestojí. Pomalejší jízda kromě toho pomáhá prodloužit životnost motoru, pneumatik i tlumičů.

Dopřejte si občas jízdu bez klimatizace

Systémy řízení klimatizace používané v moderních autech častokrát nechávají klimatizaci běžet po celou dobu jízdy. Výkonný kompresor klimatizační jednotky ale zvyšuje spotřebu paliva až o 30 %. Výhody klimatizace jsou nejpatrnější zejména v létě nebo za deštivých podzimních dnů, protože ochlazuje a zároveň vysouší vzduch. Pokud však chcete výrazně ušetřit za palivo, používejte klimatizaci s rozmyslem.

Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách

Každá automobilka doporučuje pro jednotlivé modely optimální tlak v pneumatikách, abyste dosáhli ideálního poměru výkonu, pohodlí, bezpečí a spotřeby paliva. Protože nízký tlak v pneumatikách zvyšuje valivý odpor, motor spotřebovává více paliva, aby udržel rychlost. Proto je dobré tlak v pneumatikách kontrolovat pravidelně (alespoň jednou měsíčně). Podle studií dochází při snížení tlaku v pneumatikách o 1 % ke zvýšení spotřeby paliva o 0,3 %. Odborníci z carVertical však varují i před přefukováním pneumatik, jelikož vyšší tlak v konečném důsledku vede k nerovnoměrnému a předčasnému opotřebování.

Jezděte nalehko

Spotřeba paliva stoupá také s hmotností vozidla, protože rozpohybovat těžší auto vyžaduje více výkonu. Automobiloví odborníci se proto například zbavují náhradních pneumatik a místo ocelových ráfků dávají přednost hliníku nebo plastu.

Vaše auto není skladiště. Odstraněním přebytečných věcí a zátěže můžete jezdit hospodárněji a hlavně získáte více prostoru a lepší kontrolu nad jízdními vlastnostmi vozidla.

Vyhněte se dopravním zácpám

Tohle je sice taková knížecí rada, obzvláště v dnešní Praze, kde se bourá Barrandovský most, nicméně v obecné rovině to smysl má. Řidiči by se měli vyhýbat dopravním zácpám při každé příležitosti. Neustálé zastavování a rozjíždění působí nepříznivě na motor, tlumiče a převodovku. Většina z vás určitě ví, že jízda ve městě je obecně považována za neekonomickou právě kvůli častému popojíždění kvůli špatné dopravní situaci. Proto byste si měli raději vybírat trasy s menším provozem. Jízdou mimo dopravní špičku ušetříte spoustu peněz za palivo. Ve většině měst a obcí je nejhustší provoz ráno mezi sedmou a devátou hodinou a odpoledne od 16:00 do 19:00.

Naplánujte si trasu předem

Dalším důvodem pro vyšší spotřebu na krátké vzdálenosti je fakt, že motory spotřebovávají podstatně více paliva, pokud nejsou zahřáté. Stejně jako byste se měli zahřát před cvičením, abyste se vyhnuli zranění, je motor náchylný na poškození, pokud je vystavený nadměrné zátěži za studena. Je-li to možné, snažte se vyřídit vše potřebné najednou namísto častého popojíždění během dne. Tip: Při jízdě mimo město používejte tempomat, který zamezuje nadměrnému zrychlování a brždění, čímž snižuje spotřebu.

Vyberte si úsporné auto

Pro snížení spotřeby paliva je mnohdy nejjednodušší vybrat si méně žíznivé auto. Těžká SUV a výkonné sedany vyšší třídy nebudou tak úsporné jako skromný kompaktní rodinný model. Pokud se pohybujete hlavně po městě, můžete sáhnout prakticky po jakémkoliv modelu s dostatečným zavazadlovým prostorem a místem pro cestující.

Pečujte o své auto každý den

Řidiči mnohdy přehlížejí skutečnost, že pro nízkou spotřebu paliva je zásadní výborný stav vozidla. Zásadní roli zde hraje stav motoru, tlumičů a elektrických systémů. Nepříjemné překvapení v podobě mnohonásobně vyšší spotřeby paliva může mít na svědomí například senzor kyslíku. Proto byste měli vždy dodržovat doporučené intervaly údržby. Bez ohledu na ceny ropy vám může nižší spotřeba paliva ušetřit mnoho starostí. Abyste ušetřili za výdaje spojené s provozem auta, častokrát stačí drobná změna návyků – ať už při řízení nebo pokud jde o údržbu.

Jaký tip na úsporu paliva máte vy? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.