Výjezdy z některých nákupních center jsou pro nezkušené řidiče velkým strašákem

Foto: Jan Smékal

Vyjet z podzemních garáží může být pro některé méně zkušené řidiče tvrdým oříškem. Rozjezd s manuální převodovkou do prudkého stoupání totiž často končí ostudou, někdy dokonce i nehodou


Zdá se to jako banalita, ale kdo to nezkusil, měl by si disciplínu rozjezdu do prudkého kopce vyzkoušet. Výjezdy z některých nákupních center jsou totiž tak prudké, že řidiči vozů s manuální převodovkou, navíc bez funkce „hill holder“, se bez použití ruční brzdy v podstatě nemají šanci rozjet. Tedy alespoň ne bez prudkého vytočení motoru, kvílení pneumatik, pálení spojky a metrového couvnutí kvůli „pomalým nohám“. 

Jenže rozjezd do kopce s použitím manuální ruční brzdy je pro některé nezkušené řidiče takovým strašákem, že do podobných parkovacích domů raději vůbec nevjíždějí. Řidiči s automatickou převodovkou nebo s funkcí „hill holder“ jsou na tom sice mnohem lépe, ale i tyto vozy mohou v prudkém stoupání při rozjezdu o nějaký ten decimetr couvnout. Přitom ale rozjezd s použitím manuální ruční brzdy není nic složitého. Chce to jenom pochopit princip, kdy se má brzda pustit. Jak tedy na to? 

Jestliže zastavíte v prudkém stoupání, vyřaďte rychlost, sešlápněte brzdový pedál a zatáhněte ruční brzdu. Budete-li se chtít následně rozjet, zařaďte první rychlostní stupeň a připravte si ruční brzdu k uvolnění, což většinou znamená stisknout pojistku a trochu potáhnout páku směrem nahoru. Takto uvolněnou brzdu stále držte, je-li správně seřízena, udrží auto na místě i bez sešlápnutého brzdového pedálu. Ruční brzdu držte stále vytaženou nahoru a pomalu se rozjíždějte. Naprosto standardně, jako kdybyste byli na rovné silnici. Tedy pomalu pouštějte spojku a přidávejte plyn. Plynu bude potřeba přidat trochu víc, ale nepřežeňte to, jinak z místa vystřelíte i s protočením pneumatik. 

V okamžiku, kdy ucítíte, že by se vůz chtěl rozjet, plynule uvolněte ruční brzdu a s nohama pracujte jako obvykle. Nesmíte ale zaváhat. Se spojkou i s plynem musíte pracovat naprosto plynule a přesně. Jakmile se vůz rozjede, měli byste mít už ruční brzdu úplně dole. Zdá se to komplikované, ale stačí to desetkrát zkusit a dostanete do ruky potřebný grif, který vám umožní bez problémů vyjíždět i z těch nejprudších výjezdů podzemních garáží. 

Jak jste na tom vy? Dělá vám rozjezd do kopce s použitím ruční brzdy problém, nebo to zvládáte bez sebemenšího couvnutí? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.