První SUV s DNA automobilky Škoda vzniklo na Novém Zélandu již v roce 1966

Foto: ŠKODA Auto

Jmenuje se Trekka, základem byla dobová Octavia, a od roku 1966 se tenhle předchůdce současných SUV vyráběl na Novém Zélandu. Do Evropy se však dostalo jen několik exemplářů


Celkem v novozélandském městě Otahuhu vznikly téměř tři tisíce těchto vozů, které můžeme nazvat předchůdci dnešních SUV značky Škoda. Do Evropy se dostalo v nedávné době jen několik exemplářů, jeden z nich je součástí sbírky Škoda Muzea, další v plně provozuschopném stavu vlastní majitel z jižní Moravy. Na našich silnicích tak tohle auto jen tak nespatříte, nicméně na Novém Zélandu ho, při troše štěstí, ještě tu a tam potkat můžete.

Trekka, historicky první automobil navržený a vyráběný na Novém Zélandu, byl společným dílem automobilky Škoda, novozélandského importéra mladoboleslavské značky a tamních specializovaných firem. Z Mladé Boleslavi byly v rozloženém stavu dodávány kompletní technické skupiny (motor, převodovka, nápravy) vozu Škoda Octavia. Podvozek se ale lišil, především zkrácením rozvoru z 2 389 mm na 2 165 mm. Na takto upravený podvozek se pak montovala karoserie, která byla společným dílem britského designéra George Taylora a někdejšího vedoucího vývoje karoserií automobilů Škoda Josefa Velebného.

K výhodám vozu Trekka patřilo především nezávislé zavěšení všech kol a tuhý páteřový rám podvozku. To dávalo vozu poměrně zajímavé terénní schopnosti, které ale byly limitovány slabým motorem. Vpředu se totiž nacházel podélně uložený čtyřválec OHV o objemu 1 221 cm3, který dosahoval výkonu 34 kW (47 k) při 4 500/min. Ve spojení se synchronizovanou čtyřstupňovou převodovkou umožňoval dosáhnout největší rychlosti až 110 km/h.

Zákazníci mohli vybírat z řady variant: třídveřových pick-upů ve dvou až osmimístném uspořádání, provedení s plátěnou střechou, nebo pevnou střechou z plastů, dále vozy STW (kombi) či plážovou variantou.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.