Čechům záleží na delší životnosti a hodnotě vozu, Slovákům zase více vadí emise

Uhlíkové usazeniny
Foto: Shell

Celkově má téměř 80 procent českých řidičů k autu spíše neutrální vztah a jen polovina z nich ví o karbonových usazeninách. Nejstarší řidiči ve věku nad 55 let považují auto jen za dopravní prostředek


Většině oslovených českých řidičů záleží na tom, aby jim osobní auto sloužilo co nejdéle a bylo bezpečné, ale nedělají pro to dost. Přestože více než 80 % z nich považuje pravidelnou péči o motor za důležitou, téměř polovina respondentů, kteří se svými vozy jezdí pravidelně, nezná pojem karbonové usazeniny. Samotné tankování kvalitního paliva s aditivy považuje za důležité téměř 6 z 10 českých řidičů, které jsme oslovili. Zajímavé přitom je, že podíl lidí, kteří mají srdečný vztah ke svému autu, klesá přímo úměrně s jejich věkem. Celkově má téměř 80 % českých řidičů k autu spíše neutrální vztah. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro společnost Shell provedla agentura Median v červnu letošního roku v České republice a na Slovensku.

Aditivované palivo tankuje méně než 6 z 10 českých řidičů

Neustálé zmenšování objemu nových motorů vystavuje palivo vyšším tlakům a teplotám než v minulosti. Pokud palivová směs nedokáže dokonale shořet, na klíčových částech motoru a palivového systému se tvoří karbonové usazeniny vedoucí ke ztrátě výkonu, zvýšení spotřeby a emisí. Z osloveného vzorku české populace, která pravidelně jezdí autem a používá internet, pouze 53 % lidí zná pojem karbonové usazeniny.

Ačkoli lidé správně považují za nejdůležitější součást péče o auto pravidelnou údržbu motoru s výměnou oleje a filtrů (80 %), tankování kvalitního aditivovaného paliva, které je zásadní pro předcházení vzniku usazenin, považuje za důležité jen 57 % respondentů a v pořadí důležitosti je tak až na 4. místě. Tento postoj může do jisté míry souviset se vztahem k autu, které 49 % dotázaných považuje pouze za dopravní prostředek a dalších 29 % k němu má neutrální postoj.

V Čechách s věkem přímo úměrně klesá podíl těch, kteří deklarují srdečný vztah ke svému autu. Bližší vztah ke svému vozu mají muži ve věkové skupině 18–24 let, kteří jsou ochotni mu dopřát veškerou potřebnou péči. V praxi se však jejich pozornost zaměřuje především na vnější vzhled. Nejstarší řidiči ve věku nad 55 let zase považují auto jen za dopravní prostředek a střední generace ve věku 35 až 54 let má většinou k autu neutrální vztah, což péči o automobil příliš nepomáhá.

Kvalitní aditivovaná paliva jsou klíčem k tomu, aby auto fungovalo dlouhodobě bez problémů. Z průzkumu, který jsme letos provedli mezi českými a slovenskými motoristy, víme, že povědomí o usazeninách, které snižují výkon motoru, není tak vysoké. Ještě méně se ví o tom, že kvalitní palivo s aditivy dokáže udržet motor v kondici, aby pracoval efektivněji, úsporněji a s nižšími emisemi. Budeme rádi, když si správnou péči o motor osvojí co nejvíce českých a slovenských motoristů,“ připomíná Jan Čapský, ředitel provozu čerpacích stanic Shell v České republice a na Slovensku.

Z následků usazenin je největším problémem nižší výkon motoru a životnost vozu

Karbonové usazeniny si lidé v průzkumu nejčastěji spojovali se snížením výkonu motoru
(58 %), zkrácením životnosti vozu (47 %) a zvýšením emisí (42 %). Zajímavé je, že vyšší hlučnost jako následek usazenin v motoru uvedlo pouze 7 procent dotázaných.

Čechům více záleží na delší životnosti a hodnotě vozu, Slovákům více vadí emise

Českým řidičům obecně více záleží na zachování hodnoty vozu a o svůj automobil se starají především z ekonomických důvodů. Konkrétně 47 % Čechů vadí zkracování životnosti auta v důsledku tvorby karbonových usazenin, což je o poznání více než Slovákům (40 %). Obavu o materiální stránku v Čechách podtrhuje také 44 % respondentů, kteří jako hlavní důvody péče o auto uvádějí ekonomické důvody a zachování hodnoty vozu. Naopak na Slovensku jako hlavní důvod uvedlo 44 % dotázaných vyšší bezpečnost vozu.

Naši východní sousedé se v průzkumu také projevili jako ekologičtěji nastavení. Více emisí
z motorů s usazeninami považuje za problém 47 % slovenských respondentů, zatímco v Čechách je to 42 %.

O průzkumu

Průzkum na reprezentativním vzorku 1 027 českých a 1 007 slovenských respondentů ve věku 18 a více let, kteří jezdí autem a používají internet, provedla agentura MEDIAN SK pro společnost Shell ve dnech 16. – 24. června 2023 prostřednictvím online panelu. Respondenti prošli kvótním výběrem tak, aby byl vzorek reprezentativní pro obyvatele České republiky a Slovenské republiky ve věku 18 a více let v kategoriích pohlaví, věk, vzdělání, kraj a velikost místa bydliště.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.