Čeští řidiči dělají na zmrzlých silnicích chyby, které Rakušané nebo Němci tolik nedělají

Foto: Jan Smékal

Rakušané nebo Němci neřídí lépe než Češi, mnohdy ale ví lépe, jak se v zimě na zamrzlých silnicích chovat a nechybují tolik, jako řidiči s písmeny CZ na registrační značce


Vyplývá to z jejich vyježděnosti a také z toho, že přeci jen mají na svém území více hornatých oblastí než my. Jízda na zamrzlých silnicích je tak pro ně přirozenější. Obyvatelé měst jsou na tom pochopitelně hůře, ale v celkovém pojetí jsou prostě na zhoršené podmínky více zvyklí a nedělají tolik zbytečných chyb. Podle Alexe Neumanna z rakouské odtahové služby si například Rakušané také častěji dopřávají tréninky ve školách smyku, nebo například kurzech správného chování při jízdě v hustém sněžení nebo mlze. 

A jaké chyby tedy čeští řidič dělají v zimě nejčastěji? Tou nejzásadnější chybou mnohých českých řidičů je to, že nepřezují včas na zimní pneumatiky. Často k tomu sice svádí i počasí, když například listopadové teploty překračují i 15 st. nad nulou (2. listopadu 2020 byla dokonce maximální venkovní teplota 15,7 st.), ale hned druhý den může být pod nulou a sněžit. Vyjet potom Barrandovský kopec nebo sjet ze Strahova na Pohořelec může být nadlidský úkol, který může skončit i nehodou. 

Smyk na ledovce lze ustát relativně snadno. Elektrická auta ale mohou mít problém

Druhou chybou českých řidičů je potom podcenění ranních mrznoucích dešťů a mlh. Často se domnívají, že silnice je pouze mokrá, přitom ji celou pokrývá ledová krusta, tzv. černý led. Je to jedna z nejvíce nebezpečných nástrah na zimních silnicích, se kterou si často řidiči neumí poradit. Tady se právě nejvíce projeví absence zimních pneumatik a zkušeností s jízdou na zledovatělém povrchu. 

Třetí častá chyba, která často způsobí nehodu, je nedostatek respektu a agresivní chování za volantem. Spěch je špatným společníkem na suché silnici, natož potom na zledovatělé vozovce. Málokdy na rakouských, německých nebo švýcarských silnicích potkáte řidiče, který jede v hustém sněžení pouze na denní svícení, nebo nedodržuje bezpečnou vzdálenost. A tolik u nás oblíbené troubení, problikávání a vybržďování tam patří mezi opravdu hrubé prohřešky. Posilování ega, agresivita a absence respektu rozhodně za volant nepatří. A to nejen na zamrzlých silnicích.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.