Chcete v Praze zaparkovat a nevíte, jak máte široké auto? Neví to ani policie. Raději to ale nepokoušejte

Foto: Jan Smékal

Parkovací zóny jsou v Praze opravdové peklo. Jakoby nestačilo, že jich je málo. Na některých totiž nezaparkujete, ani kdybyste byli rezidenti, nebo měli zaplaceno parkovné


Parkování ve velkých městech, jako je npříklad Praha, je dlouhodobým problémem, a situace se neustále komplikuje. Parkovacích míst v centru je málo, a parkovné na místech, která jsou k dispozici, není zrovna nejlevnější. Situaci dále zhoršuje nedostatek záchytných parkovišť na okrajích města. Navíc se objevují nová omezení, jako jsou dodatkové tabulky, které umožňují parkování jen vozidlům do určité šířky.

Omezení šířky vozidla

Dodatkové tabulky, omezující šířku vozidel na parkovacích místech, přidávají řidičům další komplikace. Tabulky, které povolují parkování pouze vozidlům s maximální šířkou 200 centimetrů, způsobují zmatek, protože mnoho řidičů nezná přesnou šířku svého vozu. Šířka vozidla je navíc v technickém průkazu uváděna bez zpětných zrcátek, což znamená, že je třeba k uvedené šířce přičíst dalších 15 až 25 centimetrů na každé straně.

Metodika měření

Podle strážníků městské policie, které jsme oslovili přímo na ulici, neexistuje žádná jasná metodika pro měření šířky zaparkovaných vozidel. Strážníci nevědí, jak by měli přesně zjišťovat, zda vozidlo splňuje podmínky dodatkové tabulky. To vyvolává otázky ohledně účinnosti a praktického využití těchto omezení.

Žádnou tabulku ani aplikaci nemáme a s metrem kolem auta skutečně neběháme
Strážník městské policie; Praha

Výsledky měření šířky vozidel

ÚAMK provedl před časem měření šířky přibližně 150 automobilů a výsledky ukázaly, že většina moderních vozidel se zrcátky překračuje šířku dvou metrů. Pod tento limit se vešly pouze menší vozy jako Citroen C1, Dacia Sandero nebo první generace Hyundai i40. Moderní modely, jako například Mazda 3 nebo Kia Soul, tento limit překračují, což znamená, že mnoho řidičů může nevědomky porušovat pravidla. A to už vůbec nemluvíme o velkých SUV typu Škoda Kodiaq, Audi Q7 nebo třeba BMW X7.

Dopady na řidiče

Pokud by došlo k nehodě, a při vyšetřování by se zjistilo, že zaparkované vozidlo nesplňovalo podmínky dodatkové tabulky, mohl by být řidič/majitel vozidla sankcionován. Proto je důležité, aby si řidiči zjistili nejen šířku svého vozu podle technického průkazu, ale i reálnou šířku se zrcátky.

Závěr

Omezující parkovací zóny v Praze představují další komplikaci pro řidiče. Bez jasné metodiky měření šířky vozidel, a s většinou moderních vozů přesahujících stanovený limit, se tyto dodatkové tabulky jeví spíše jako překážka než účinný nástroj regulace parkování. Řidičům se doporučuje, aby si byli vědomi reálné šířky svých vozidel, což může pomoci vyhnout se možným problémům a sankcím. 

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.