Cyklista není chodec. Neví to často nejen oni, ale ani řidiči, kteří před přechodem dupají na brzdu

Foto: Jiří Soukup

Rozjetý cyklista, který vjede na přechod pro chodce, nebo řidič, který začne prudce brzdit před přechodem, ke kterému se blíží cyklista. Mnohdy ani jeden z nich neví, že cyklista není chodec a že na kole se přes přechod nejezdí.


Přechod pro chodce je místo na pozemní komunikaci určené pro přecházení chodců a označené příslušným dopravním značením (vodorovné dopravní značení č. V 7a „Přechod pro chodce“ a svislé dopravní značení č. IP 6 „Přechod pro chodce“). Jak vyplývá z definice, přechod je určen pro „chodce“. Cyklista jedoucí na kole však není z pohledu zákona chodec, ale řidič. Je tedy zřejmé, že na přechodu pro chodce by neměl na kole jet.

Cyklista se stává chodcem v okamžiku sesednutí z kola. Do té doby to je řidič
Martin D.; Autoškola Plzeň

Přesto se velká část cyklistů, a bohužel i řidičů za volantem aut, domnívá, že cyklista, který vjede na kole na přechod pro chodce, má přednost. Vznikají tak velmi nebezpečné situace, kdy řidiči prudce brzdí (hovoříme o situaci, kdy není provoz upraven světelnými signály), což může někdy skončit nepříjemnou dopravní nehodou. Někteří cyklisté totiž vyznávají teorii, že co není zakázáno, to je dovoleno.

Pravda je ta, že nikde není napsáno, že na přechodu pro chodce není možné sedět v sedle jízdního kola. Zákonodárce totiž předpokládal alespoň minimální IQ cyklistů, kteří by z formulace, že „Přechod pro chodce je místo na pozemní komunikaci určené pro přecházení chodců“ měli pochopit, že když sedí na kole, nemohou být považování za chodce. Takže, zakázáno to opravdu není, ale cyklista jedoucí na kole rozhodně nemá na přechodu pro chodce přednost, jakou má chodec.

Něco jiného je ovšem přejezd pro cyklisty. Na něm nesmí řidiči vozidel ohrozit přejíždějícího cyklistu, na druhé straně je potřeba pamatovat na to, že ani na přejezdu pro cyklisty nemají cyklisté absolutní přednost. Před vjezdem na přejezd totiž nesmí cyklista omezit ani ohrozit jiného řidiče a musí dát přednost jedoucím vozidlům.

Zákon o silničním provozu, § 57 odst. 8 přímo říká toto: „Před vjezdem na přejezd pro cyklisty se cyklista musí přesvědčit, zda-li může vozovku přejet, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, cyklista smí přejíždět vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy. Na přejezdu pro cyklisty se jezdí vpravo.“

Jak se díváte na přejíždění přechodů pro chodce cyklistou v sedle? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.