Dvě ženy se rozhodly projet v Citroënu z roku 1956 trasu z Aljašky až do Ohňové země

Foto: Citroen

Dvě odvážné ženy přejedou ve voze Traction Avant 11B z roku 1956 americký kontinent z Aljašky do Ushuaiy po Panamericaně, tedy nejdelší dálnici světa. Cesta je dlouhá 40 tisíc kilometrů, vede přes 14 zemí a výprava ji projede ve třech etapách od července 2021 do ledna 2023.


Citroën a sdružení Aventure Citroën jsou partnery výjimečné expedice dvou žen, které hodlají přejet americký kontinent ze severu na jih ve voze Traction Avant. Dvojice vyrazila 26. května z muzea Conservatoire Citroën. Projekt nazvaný „Aventure Citroën Terra America“ je zavede z Aljašky do Ohňové země. Při cestě po slavné Panamericaně, nejdelší dálnici světa, se setkají s 21 domorodými národy. 

Půvab vozu Traction Avant bude velkým kladem díky spontánním pozitivním kontaktům, které bude vyvolávat
Fanny Adam, vedoucí expedice Aventure Citroën Terra America 

Expedice, které Citroën pořádal v minulém století, představují významnou stránku automobilové historie a lidských dobrodružství. Tyto expedice, které vymyslel a spustil André Citroën ve 20. letech 20. století, jsou dokladem významu automobilu jako prostředku k poznávání světa a sbližování národů.

Expedice Aventure Citroën Terra America odstartovala 26. května z muzea Conservatoire Citroën, symbolického místa, kde se nachází největší mezinárodní sbírka vozů Citroën. Mezi 280 vystavenými exponáty byl v tento den v centru pozornosti také model Traction Avant a vozidla, která se účastnila slavných expedic.  

Traction Avant je legendární automobil, který v jednom voze spojuje nejmodernější řešení své doby: kromě pohonu předních kol také celoocelovou samonosnou karoserii, hydraulické brzdy a nezávislé zavěšení všech kol. Robustnost a mechanická jednoduchost vozu Traction Avant, který byl uveden na trh v roce 1934, z něj činí pozoruhodný vůz pro dálkové cesty i dnes, po více než 80 letech. A to není vše: jeho obliba ve Francii i ve světě v průběhu let vzrostla. 

Tato jedinečná cesta dlouhá 40 000 km přes 14 zemí je plně v souladu s geny značky Citroën: jde o automobilovou expedici s lidským rozměrem. Za volantem legendárního vozu Traction Avant, ikony francouzského automobilového odvětví, usedla dvojice odvážných žen, která vyrazila vstříc setkání s původními obyvateli Ameriky a hájí etičtější, zodpovědnější a solidárnější vidění světa. 

„Jsme hrdé na to, že jsme v našem projektu spojily Citroën, sdružení Aventure Citroën, obchodní zastoupení Citroën ve Vannes a asociaci Amicale Citroën Internationale, která sdružuje kluby Citroën mimo Francii. Ráda bych jim poděkovala za jejich důvěru a cennou pomoc.“ Fanny Adam, vedoucí expedice Aventure Citroën Terra America. 

Obě ženy čeká kromě těchto setkání a svědectví, o něž se budou dělit, i cesta po legendární Panamericaně plné sociologických, zeměpisných a klimatických kontrastů. Budou projíždět nádhernými přírodními scenériemi Ameriky: historickými místy mayské a incké civilizace, ohromujícími velkoměsty, ale i klidnou krajinou. Půjde o skutečnou paralelu mezi moderní civilizací a domorodou kulturou.

„Odvaha využívaná ve prospěch lidstva jsou hodnoty, které má značka v genech. S velkým potěšením jsme jako hlavní sponzor této expedice spojili síly se sdružením Aventure Citroën a budeme doprovázet Fanny Adam v jejím projektu přejezdu amerického kontinentu ve voze Traction Avant za účelem setkání s původními obyvateli,“ pronesl Stéphane Barbat, manažer pro partnery ve společnosti Citroën. 

Fanny Adam, která projekt iniciovala a expedici vede, je zvídavá a odhodlaná mladá podnikatelka. Tato doktorka věd, která se zajímá o otázky domorodého obyvatelstva a miluje neobvyklá setkání a cesty, se vydává na jedinečnou výpravu, pro kterou si zvolila vůz Traction Avant. Za svůj objev a náklonnost k tomuto vozu vděčí Gérardu d'Aboville, mořeplavci, který v roce 1980 převesloval Atlantický a v roce 1991 Tichý oceán a absolvoval různé rallye včetně tří závodů Paříž – Dakar, z toho jeden na motorce. Gérard jezdí od svých 18 let vozem Traction Avant, se kterým se měla jeho kolegyně Fanny možnost seznámit a vypůjčit si ho k účasti v navigační TSD rallye a projet se s ním po evropských silnicích. Gérard se významně podílel na technické přípravě vozu pro toto mimořádné dobrodružství.

Na začátku expedice je její spolujezdkyní Gaëlle Paillart, která má na starosti obrazovou dokumentaci. Jde o sportovkyni s vášní pro cestování a solidním vědeckým vzděláním. Sportovní cestování se pro ni stalo životním stylem. Gaëlle bude první spolujezdkyní při expedici Aventure Citroën Terra America mezi Prudhoe Bay a Los Angeles.

Následně převezme funkci druhého pilota Maéva Bardy, která bude zajišťovat obrazový materiál expedice až do Ushuaiy. Maéva již řadu let cestuje po celém světě jako reportérka a dokumentaristka. Zajímá se o přírodu a životní prostředí a pravidelně se účastní vědeckých expedic jako zpravodajka. 

Traction Avant se začátkem června vydává lodí směrem na Aljašku. Fanny Adam a její týmová kolegyně se k němu připojí začátkem července v místě startu v Prudhoe Bay na 70° s. š. První etapa proběhne v Severní Americe od července do září 2021. Následující etapy (Střední a Jižní Amerika) se pojedou ve stejném duchu, tedy nikoliv jako závod, bez pevného data příjezdu: v Latinské Americe od ledna do května 2022, v Jižní Americe od října 2022 do ledna 2023.

Citroën bude jednotlivé etapy Aventure Citroën Terra America pokrývat. Díky snímkům, které bude dvojice sdílet, bude moci veřejnost tuto cestu, včetně všech technických nástrah, překvapení, odboček k návštěvě významných přírodních míst či měst a neobvyklých setkání, sledovat. V každé zemi, kterou expedice projede, bude ve spojení s klasickými automobilovými kluby, jako je Amicale Citroën Internationale, které jí v případě potřeby poskytnou logistickou podporu a budou v závislosti na situaci fungovat jako místní kontakty. Posádku budou doprovázet i další vozy Traction Avant a klasické vozy, takže lze očekávat celou řadu skvělých setkání!

Důležitou informací je, že cestu je možné sledovat v reálném čase prostřednictvím satelitní navigace: stejně jako v případě jachtařských závodů Vendée Globe můžete sledovat cestu vozu v přímém přenosu na mapě prostřednictvím satelitního přenosu a prožívat bezprostřední zážitek z expedice díky fotkám, videím a příběhům, které budou z cesty pravidelně zasílány.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.