Hrad, donedávna nepřístupný veřejnosti, láká na unikátní prohlídky i anglické občerstvení

Foto: Pardubický kraj

Výlet na Karlštejn, Konopiště nebo třeba Hlubokou už máte dávno za sebou a přesto vás a vaše děti láká poznat nějaké zajímavé historické místo? Co se třeba podívat do jedné z nejmenších městských památkových zón v České republice?


Leží v malebné krajině nad přírodním parkem Údolí Krounky a Novohradky. Vévodí ji hrad Rychmburk a jeho předhradí s dochovaným prstencem hradeb s baštami. Právě proto se obec jmenuje Předhradí a najdete ji nedaleko Skutče na Chrudimsku.

Foto: Pardubický krajŽe jste o Rychmburku ještě neslyšeli? Není divu. Byl totiž donedávna veřejnosti nepřístupný. Hrad je neobvyklou dominantou skalního ostrohu. Jakmile jen trochu vysvitne sluníčko, je cílem pěších turistů i cyklistů. Mnohé sem láká i vyhlášená Hradní spižírna s vlastní zmrzlinou a anglickým občerstvením, které si provozovatelé přivezli z dlouhodobé stáže ve Velké Británii. V sobotu 21. května hrad vstoupil do své druhé sezóny a pro letošní rok nabízí řadu novinek.

„Pardubický kraj se ocitl v situaci, kdy bylo potřeba rozhodnout, co dál s  prázdným hradem, který přestaly využívat krajské sociální služby. Neměli jsme žádný precedens z jiných krajů, ani stamiliony na nějakou větší rekonstrukci. Rozhodně jsme se nechtěli hradu zbavit. Není zas až tak velký, je zajímavý svou polohou v krásném okolí a skýtá spoustu možností i ve spolupráci s obcí Předhradí a celým mikroregionem. Pro první sezónu jsme uvolnili z rozpočtu kraje na rychlé první úpravy pilotní expozice tři miliony korun. Hrad minulý rok navštívilo za necelých 5 měsíců na 9 tisíc platících návštěvníků a několik tisíc dalších, kteří do expozic nešli. Pro letošní sezónu jsme měli na úpravy pět milionů. A můžete se přesvědčit, že tady zástupci Regionálního muzea v Chrudimi, kterému jsme správu hradu svěřili, dokázali nabídnout za málo peněz hodně muziky,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Historii panství oživí modely, kostýmy či dokumenty

Život rychmburského panství, které zahrnovalo 72 vesnic, přibližují historické dokumenty i kostýmy, archeologické nálezy, ale také místní fauna a flora. Výr velký, kamenné koule husitských dobyvatelů, odkaz na nejvýznamnějšího šlechtického majitele nebo ukázky činnosti mílovické sklárny jsou jen výběrem z nově upravené expozice.

Byt pana správce nabízí pohled na začátek 20. století

„Přestože v posledních 300 letech před znárodněním na hradě nikdo nebydlel, a to ani šlechtičtí majitelé, ani správa panství, nabídli jsme návštěvníkům pohled, jak mohla vypadat taková domácnost správce panství na začátku 20. století. Byt obsahuje ložnici, dětský pokojíček, pokoj služky, pracovnu, salon a jídelnu s dobovou atmosférou. Sestavili jsme je z předmětů z depozitářů našeho a okolních muzeí, něco jsme dostali darem, něco koupili po bazarech. Snažili jsme se, aby to vypadalo, že obyvatelé bytu právě odešli na procházku a za chvíli se vrátí,“ říká ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.

Právo útrpné ve sklepení je pro silnější povahy

Na hradě bylo v minulosti sice pouze vězení, nyní se ale do sklepení nastěhovaly ukázky útrpného práva. Kdo se bojí, nechť raději nevstupuje! Pro ostatní jsou k vidění nástroje kata, kterými „pomáhal“ zadrženým k správným odpovědím vyšetřujících či ukázky trestů pro lehké ženy, nepoctivé sedláky až po výkon trestů, při nichž kati používali kleště, sekeru či katovský meč.  

Dětské pokojíčky, panenky a historická audiotechnika spraví náladu

Foto: Pardubický krajOd začátku července si budou moci návštěvníci prohlédnout také dlouhodobou výstavu „Na kolech radosti“, která představí rozsáhlou soukromou sbírku historické audiovizuální techniky, dětských kočárků, panenek a hraček z přelomu 19. a 20. století.

Vůně z bylinkové zahrady i svatby v zeleni

Novinkou je letos na Rychmburku i bylinková zahrada pod mostem vpravo. Rozvoní se tu různé léčivky i levandule. Areál pak oživuje mnoho nových kvetoucích rostlin v květináčích. I díky tomu bude zahrada znovu lákat novomanžele k svatebním obřadům. Prvních šest svateb se tu už vloni uskutečnilo, ať už ve společenském sále uvnitř hradu, nebo venku, letos očekávají zájem ještě větší.

Plány jsou i na další roky

„Na příští rok plánujeme potřebnou opravu mostu k hradu spojenou s instalováním nového schodiště do zahrady pod mostem, kde se konají různé veřejné akce a je sem jen velmi úzký vstup hradem. Doufáme také, že se nám podaří zprovoznit gotickou expozici, které bude vévodit oltář z kostela sv. Kateřiny v Chrudimi. Ten ještě prochází dokončením renovace a nebude možné ho vrátit do kostela kvůli klimatickým podmínkám. Takže tady návštěvníci uvidí i každý další rok něco nového,“ dodal Roman Línek.

Zajímavé cíle jsou také v blízkém okolí

Pokud se v této oblasti ubytujete, můžete vyrážet na pěkné výlety i do okolí. Nedaleko leží Proseč, kde sídlí třeba Muzeum dýmek a o kousek dál nádherně opravený rokokový zámek Nové Hrady s krásnými interiéry i zahradami, přírodním bludištěm i muzeem cyklistiky. Směrem na jih najdete zase Muzeum v přírodě Vysočina se skanzenem Veselý Kopec a řemeslnickou osadou z 18. století Betlém Hlinsko.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.