Ještě nedávno tady vyráběli Superby, dnes v halách žijí rodiny uprchlíků

Foto: ŠKODA Auto

Montovaly se zde modely Karoq, Kodiaq a Superb. Nyní sem místo vagonů s díly na škodovky míří soupravy s potravinami, oblečením, přikrývkami, drogistickým vybavením, a léky.


Rozlehlé haly výrobního závodu v ukrajinském Solomonovu jsou zvyklé na pracovní ruch a orchestr strojů, které v pravidelném rytmu už řadu let montují převážně vozy ŠKODA pro místní trh. Zdejší firma Eurocar má k dispozici koleje jak s užším, západoevropským rozchodem kolejnic, tak východního standardu. Z jedné strany míří do podniku komponenty, hotové modely (aktuálně KAROQ, KODIAQ a SUPERB) pak putují k další distribuci do různých oblastí Ukrajiny. 

Roční kapacita činí 80 000 aut vyrobených v režimu CKD (Completely-Knocked-Down, tedy ze zcela rozložených komponent) a 30 000 smontovaných jako SKD (Semi-Knocked-Down, tj. ze stavu částečné rozloženosti), zázemí je zde tedy rozlehlé. Přestože se kvůli válce musela výroba zcela zastavit, v podniku mají stále napilno – možná ještě víc než dřív. Z továrny se totiž během pár dní stalo logistické centrum pro rozdělování humanitární pomoci lidem na Ukrajině, včetně té, která do země proudí díky pomoci automobilky ŠKODA AUTO. 

Místo vagonů s díly na škodovky sem míří soupravy s potravinami, oblečením, přikrývkami, drogistickým vybavením, léky a dalším zdravotnickým materiálem. Zde se pomoc rozdělí, zabalí a předá dál tam, kde je nejvíce potřeba. 

Do pomoci jsme se zapojili od prvních okamžiků války. Rozhodli jsme se odložit výrobu automobilů a pomáhat tak, jak dokážeme nejlépe: nejen logistickým zázemím, kontakty na naše dodavatele a spolupracovníky v Evropě, ale i přímou pomocí spoluobčanům zasaženým konfliktem. V halách jsme dokonce poskytli útočiště desítkám rodin s dětmi,“ popisuje Elena Čepižko, vedoucí vnějších vztahů ve společnosti Eurocar. 

A tak se ve skladech, kde obvykle mají místo karoserie, motory a díly připravené k smontování, vrší palety s rýží a dalšími trvanlivými potravinami, o kus dál zaměstnanci závodů rozdělují oblečení, spacáky, boty a jiné textilie, vedle se kolegové starají o zdravotnický materiál. V halách a kancelářích, kde je zajištěno osvětlení, teplo a alespoň základní sociální zázemí, bydlí rodiny s dětmi. Nyní je zde ubytováno více než 130 lidí a jejich počet stále roste. Závodní kuchyň už nevaří jen pro zaměstnance, uprchlíci zde dostávají tři jídla denně. 

Obec Solomonovo leží na samém západě Ukrajiny, na hranici s Maďarskem a Slovenskem, v takzvané Zakarpatské oblasti, která byla za první republiky součástí Československa. Díky své geografické poloze se nyní jedná o nejbezpečnější část země, která dosud nebyla vážněji postižena válečným konfliktem, a proto sem utíká mnoho lidí z východních regionů. 

Prolínají se zde různé kultury a historické odkazy, nejen tady ale nezapomínají ani na kdysi společný stát – celá Zakarpatská oblast byla během první republiky součástí Československa. Montáž českých automobilů zde obnovila těsnější kontakty s Českou republikou. 

Společnost ŠKODA AUTO vypravila na Ukrajinu již dvanáct kamionů s humanitární pomocí, ihned po vypuknutí války darovala částku 10 milionů korun organizaci Člověk v tísni, pomohla nemocnici v Ťačivu částkou 1 milion korun a stejně usilovně se zaměřuje i na pomoc ukrajinským uprchlíkům v České republice v regionech, kde má své výrobní závody. Dva miliony korun předala firma městům Mladá Boleslav, Rychnov nad Kněžnou a Vrchlabí pro zajištění potřeb uprchlíků. Nejnovějším příspěvkem je zaměstnanecká sbírka ve spolupráci s Odbory KOVO. Vedení automobilky zdvojnásobilo tuto částku na celkem 3,6 milionu korun. 

Aktivní je také Nadační fond ŠKODA AUTO, který vyhlašuje sadu grantových regionálních programů. Projekty budou sloužit místním úřadům a organizacím, aby podporovaly zapojení dospělých i dětí, například vzděláváním, jazykovými kurzy, kroužky pro děti či psychologickou, zdravotní a sociální pomocí. 

ŠKODA AUTO se také přihlásila k pomoci svým ukrajinským zaměstnancům a jejich rodinám při zajištění bezpečného života v České republice. Konkrétně jde o podporu při vyřizování víz, ubytování, jazykových kurzů, zdravotní péče, integrace, vzdělávání, a pokud to bude možné, i v hledání zaměstnání. V závodech společnosti v České republice pracuje dlouhodobě více než 600 občanů z Ukrajiny. 

Uprchlíci před válkou jsou vděční za jakoukoli pomoc, a tak jsou rádi i za to, že jejich současné lůžko vzniklo třeba spojením dvou palet, na kterých jsou provizorně položeny darované matrace nebo spacáky. Obří hala sotva může být komfortní, ale rodiny jsou zde v bezpečí a děti se mohou dokonce i vzdělávat a věnovat hrám. 

Rádi jsou i naši zaměstnanci, že ve válce nepřišli o práci,“ připomíná paní Čepižko. „A pro nás jako pro zaměstnavatele je vedle pomoci spoluobčanům důležité, že můžeme zachovat činnost podniku alespoň touto cestou.“ Díky volnému zázemí závod nabídl haly i firmám ze zbytku země, aby mohly působit ze Solomonova. „Chceme přispět k zachování výrobních kapacit Ukrajiny během války, i to pomůže naší zemi i lidem.“

Paní Elena nám o proměně ukrajinského závodu v Solomonovu vypráví v Mladé Boleslavi, kam utekla před válkou se svojí matkou. Měla více možností, kam se vydat, ale díky kontaktům na kolegy, kteří jí nabídli pomoc, byla pro ni volba jednoznačná. „Mladou Boleslav dobře znám, byla jsem tu díky pracovním povinnostem mnohokrát, lidé ze společnosti ŠKODA AUTO nás všechny podporovali. Bez jejich pomoci bych to nezvládla.“ 

Tady v České republice se cítím v bezpečí, a navíc zde mohu být užitečnější než doma, kde se lidé kvůli náletům schovávají v krytech. Nicméně doufám, že brzy přijde mír a miliony Ukrajinců se budou moci vrátit domů,“ říká odhodlaně. Díky svým zkušenostem získala práci formou dohody a pomáhá v oddělení Vnějších vztahů s organizací pomoci společnosti ŠKODA AUTO pro Ukrajinu a také občanům, kteří před válkou utekli do České republiky. 

Jak se říká, v nouzi poznáš přítele. A ŠKODA AUTO byla jednou z prvních firem, která pomohla Eurocaru a Ukrajincům. Za rychlou a spolehlivou podporu od samého počátku války jsme hluboce vděčni,“ uzavírá Elena Čepižko.

 

 

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.