„Jezdím zásadně vlevo. Pravý pruh je rozbitý od kamiónů a pokuty neřeším,“ řekl nám řidič u pumpy

Jízda vlevo
Foto: Jan Smékal

Jezdit na dálnici v levém pruhu je pro mnohé řidiče standardní způsob, jak se po dálnici pohybují. Bez ohledu na to, zda je pravý pruh volný, nebo ne. Pokut se údajně nebojí a důvodem je prý to, že pravý pruh je zvlněný od kamiónů.


Po českých i evropských dálnicích toho v rámci naší redaktorské práce najezdíme relativně hodně. V průměru to může být nějakých pět tisíc kilometrů měsíčně. Většinu z této porce spolykají naše testovací vozy pochopitelně v Česku, ale ani německé, nebo rakouské dálnice nevynecháváme. Subjektivně se nám však zdá, že nejvíce přestupků páchají řidiči právě v Česku. Tím ale rozhodně neříkáme, že zahraniční řidiči jezdí vždy a za všech okolností vzorně. Nejezdí.

Pokuty se nebojí

Jedním z takových přestupků je bezdůvodná jízda v levém dálničním pruhu. Je úplně jedno, po jaké dálnici v Česku pojedete, protože se s tímto fenoménem setkáte naprosto všude. Levý dálniční pruh je ale určen pouze pro předjíždění, nikoliv pro trvalou jízdu v situaci, kdy je pravý pruh volný. Za takový přestupek sice hrozí pokuta až 2.000,- korun, ale podle osloveného řidiče, který jízdu v levém pruhu preferuje, je málo pravděpodobná. Přitom bezdůvodná jízda v levém pruhu, navíc při často viděném nedodržování bezpečné vzdálenosti, často končí velkou dopravní nehodou.

Jezdím zásadně vlevo

Foto: Jan SmékalŘidič sportovního vozu, který se přišel podívat na náš elektromobil u dobíjecí stanice v Průhonicích, se s námi dal do řeči. Nejdříve na téma, že by si chtěl elektromobil koupit, ale stále váhá, zda to dává smysl, abychom se nakonec bavili obecně o autech a o provozu na českých dálnicích. „Já v pravém pruhu jezdím minimálně,“ řekl nám a hned to vysvětloval: „Pravý pruh je většinou zvlněný od kamiónů a ničil bych si auto. Navíc, že by mě někdy za to chytla policie, to se vážně ještě nestalo. Ani to, že bych v levém pruhu někoho brzdil. Bývá to spíš naopak,“ uzavřel debatu se smíchem a vyrazil se svým autem směrem na Brno.

Větší pokutu dostane předjíždějící řidič v pravém pruhu

Za nás ještě jeden poznatek. Zatímco za bezdůvodnou jízdu v levém pruhu může dostat řidič pokutu v maximální výši 2.000,- korun, bez toho, že by se mu načetly body do karty řidiče. Ovšem řidič, který by ho předjel v pravém pruhu, tedy by ho tzv. „podjel“, může počítat s pokutou až do výše 10 tisíc korun, plus až 7 bodů do karty řidiče. V případě tzv. „souběžné jízdy“ se pochopitelně o předjíždění nejedná. 

Jak se na bezdůvodnou jízdu v levém pruhu na dálnicích díváte vy? Vadí vám, když jej zbytečně blokují ostatní řidiči? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.