Arogance a zdvižený prostředníček. Motorkáři provokovali na dálnici D11

Foto: Jan Smékal

Sobotní cesta do Poděbrad mi jenom potvrdila můj dlouhodobý dojem, že někteří motorkáři mají potřebu dokazovat celému světu, že jim patří silnice. Třeba tím, že jedou v levém dálničním pruhu a nenechají nikoho předjet.


Sobotní dopoledne, dálnice D11 směr z Prahy na Hradec, přiměřeně hustý provoz. Vyrazil jsem z Prahy do Poděbrad a pohodlnou „stotřicítkou“ směřoval k cíli. Jenže najednou vidím v levém pruhu před sebou nějaký shluk motorek, které ale nikoho nepředjíždí. Pravý pruh byl přede mnou téměř prázdný. Za pár sekund jsem je dojel. Pět „drsných“ chlapíků na motorkách se v rychlostí cca 100 kilometrů v hodině usadilo v levém pruhu a nevypadalo to, že by jej chtěli opustit. Drželi ukázkový dvojstup a pravděpodobně se dobře bavili.

Arogance a zdvižený prostředníček

Co v takové situaci dělat? V podstatě nelze dělat nic. Ano, lze je předjet zprava, což je sice přestupek, ale po pár minutách takové jízdy to většina řidičů zkusí. Když ale narazí na ještě hloupější motorkáře, než by se na první pohled mohlo zdát, může se stát následující. Skupinka motorek začne zrychlovat a pokud nemáte nějaký opravdu silný sportovní vůz, tuhle disciplínu prostě nevyhrajete. Frustrace a vztek narůstá. Tím spíše, když od jednoho z motorkářů „vyfasujete“ zdvižený prostředníček.

Raději zastavit a počkat

Nezbývá než čekat, než to přihlouplé „pány dálnic“ přestane bavit, zrychlí na 150 km/h a zmizí někde v dáli, případně zastavit u nejbližší benzínky, dát si kávu a nechat to být. Proč si kazit pěkné sobotní dopoledne. Zkusil jsem to, ale nepovedlo se. Den jsem měl zkažený. Proč se musím na silnicích potkávat s lidmi, kteří si z pravidel silničního provozu dělají srandu? Proč musím strpět jejich „vtípky“, které ohrožují, alespoň tedy podle mě, bezpečnost silničního provozu. Proč vůbec takto nastavení lidé usedají za volant nebo řídítka?

Rychlost a svoboda? Ano, ale pro všechny!

Motorkáři jsou na českých silnicích často vnímáni jako určitý symbol rychlosti a svobody. Nic proti tomu. Bohužel se však stále častěji setkáváme s případy nebezpečného chování, které ohrožuje nejen jejich vlastní životy, ale i ostatní účastníky provozu. Jedním z nejčastějších problémů je neadekvátně rychlá jízda. Motocykly jsou schopny dosahovat vysokých rychlostí, které ale většinou překračují povolené limity. Rychlá jízda v kombinaci s nedostatečnými reakcemi na nečekané situace pak může vést k tragickým nehodám.

Dodržujte pravidla

Dalším problémem je bezohledná jízda. Někteří motorkáři ignorují základní pravidla silničního provozu, předjíždějí na nebezpečných místech, ignorují semafory a nezastavují na stopkách. Tato bezohlednost vytváří nebezpečné situace, které mohou mít fatální následky. Dalším aspektem nebezpečného chování je blokování jízdních pruhů. Jak ukazuje výše uvedená příhoda, skupina motorkářů jedoucích pomalou rychlostí v levém pruhu způsobila značné problémy ostatním řidičům, kteří nemohli předjíždět a byli nuceni zpomalit.

Silnice není závodní dráha

Je nezbytné, aby motorkáři dodržovali pravidla silničního provozu a respektovali ostatní účastníky. Motorkáři by si měli uvědomit, že silnice nejsou závodní dráhy a že jejich chování může mít přímý dopad na bezpečnost všech účastníků provozu. Zodpovědné chování a respekt k pravidlům jsou totiž klíčem k prevenci nehod a ochraně životů na silnicích.

Jaký názor máte na podobné chování motorkářů vy? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.