Řidiči MHD, dodržujte, prosím, předpisy. Vozíte děti do školy, ne cihly na stavbu

Foto: Jiří Soukup

Přestupky řidičů městské hromadné dopravy jsou bohužel čím dál tím častější. Například přímá jízda autobusů v odbočovacím pruhu je v ranní špičce u OC Černý Most k vidění téměř denně.


Praha je v ranní špičce téměř neprůjezdná a od příštího týdne to bude, kvůli opravě Barrandovského mostu, pravděpodobně ještě mnohem horší. Frustrace řidičů, kteří tráví dlouhé desítky minut v kolonách, je den ode dne větší, což se projevuje i v množství páchání dopravních přestupků. Ovšem jedna věc je ta, když dopravní přestupek spáchá řidič osobního vozidla, a druhá věc, když ho spáchá řidič vozidla MHD. A nemluvíme o špatném parkování. Řeč je o přestupcích typu jízda na červenou, nebo například jízda rovně v pruhu, který je určen pro odbočování.

Takové přestupky jsou bohužel v Praze k vidění v podstatě denně, ale žádná omluva pro ně není. Pravidla jsou od toho, aby se dodržovala. Jejich obcházení nelze obhajovat tvrzením, že řidič MHD spěchá a že by cestující byli nespokojeni, kdyby přijel pozdě. Podobné argumenty používají pro obhajobu svých přestupků také řidiči přepravních služeb. Ti zase tvrdí, že musí doručovat těžké zásilky v místech, kde nelze zaparkovat, a proto stojí například v jízdním pruhu, v protisměru, nebo třeba na přechodu pro chodce. Do stejné kategorie patří i řidiči kamiónů, kteří rádi svoje přestupky obhajují tím, že vozí jídlo do supermarketů a bez nich bychom neměli co jíst.

Filozofie, že pravidla se mají dodržovat jenom do té doby, dokud já sám neusoudím, že jejich dodržování není v zájmu nějakého „vyššího principu“, není rozhodně správná a nelze ji akceptovat. Každý by si potom nějaký ten „vyšší princip“ našel a na českých silnicích by to vypadalo jak v bangladéšské Dháce. Všichni máme nějaký důvod spěchat, každý má nějakého zaměstnavatele nebo netrpělivé zákazníky, ale to neznamená, že kvůli tomu může omezovat, nebo dokonce ohrožovat ostatní účastníky silničního provozu, nebo dokonce cestující, které veze.

Obzvláště řidiči autobusů by si tohle měli uvědomit. Nevezou totiž náklad cihel na stavbu, ale děti do školy nebo lidi do práce. I oni se chtějí vrátit domů v pořádku.

Jaký máte názor na přestupky řidičů MHD? Napište nám diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.