Uchazeči o řidičák by měli skládat psychotesty. Na silnicích se dějí opravdové šílenosti

Foto: Šimon F.

Co se děje na českých silnicích a dálnicích je k vidění snad už jen na Balkáně a v Asii. Agresivita a naprostá ignorace dopravních předpisů je na denním pořádku. Policisty ale na silnicích pořád moc vidět není.


Psali jsme o tom na našem webu již několikrát. Agresivita některých řidičů na českých silnicích výrazně roste. Vynucování si přednosti v jízdě, vybržďování, vulgární gesta, nebezpečné předjíždění, nedodržování rychlosti a spousta dalších prohřešků. Výjimkou není ani úmyslná jízda po dálnici v protisměru kvůli zdržení v dopravní zácpě. A policie? Většinou jenom někde za stromem měří rychlost. Přitom stačí projet jakoukoliv dálnici a přestupků by se nasbíraly desítky.

Několikahodinová zácpa na dálnici není rozhodně nic příjemného. Někdy kvůli nehodě, jindy zase třeba kvůli sněhové kalamitě a neukázněným řidičům kamiónů na letních pneumatikách. To se potom na silnicích dějí věcí. Jako kdysi na mladoboleslavské dálnici D10, kde někteří netrpěliví a arogantní řidiči řešili neprůjezdný úsek otočením do protisměru, aby po několika stovkách metrů sjeli z dálnice nájezdem. Kličkovali mezi osobáky, ale téměř na konci své poutě narazili na kamion, který vyjel ze zmíněného nájezdu a jehož řidič nehodlal takové jednání ostatních akceptovat.

Projelo kolem mě asi dvacet aut, která se otočila do protisměru a sjížděla nájezdem. Potom tam ale přijel ten kamión a ucpal to
Šimon F; Autor fotografie, Praha

Prvních pár řidičů se ještě vedle kamiónu stačilo nacpat. Ten poslední, řidič bílého SUV Audi, ale přijel pozdě, a mezi kamión a auto, ze kterého je úvodní fotografie, se již nevešel. Místo toho, aby připustil, že se choval, stejně jako ostatní řidiči, kteří takto řešili zdržení na dálnici, přinejmenším neslušně, začal na řidiče kamiónu troubit a gestikulovat. Řidič kamiónu zůstal ledově klidný. Mohl sice popojetím o necelé dva metry uvolnit audině místo, ale neslušné chování jejího řidiče ho přimělo k opačnému kroku. Najel ke svodidlům tak, že řidič v Audi nemohl v jízdě pokračovat. Za ním se navíc řadila další auta neukázněných řidičů, kteří také chtěli opustit dálnici protisměrem

Podle autora fotografie byl nezodpovědný řidič takto uvězněn necelé dvě hodiny, po kterých se kolona konečně začala rozjíždět. Policie se však údajně během těchto dvou hodin na místě vůbec neukázala. Pokuta by byla jistě vysoká.

Jde totiž o jeden z nejzávažnějších dopravních přestupků. Zákon říká, že za spáchání dopravního přestupku "Couvání, otáčení nebo jízda v protisměru na dálnici" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému. Tento přestupek navíc nelze řešit na místě, ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 5.000 – 10.000 korun. Za spáchání tohoto přestupku lze udělit i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měsíců až 1 rok. Jenže ani taková sankce asi nestačí.

Jak se díváte na otáčení na dálnici? Měly by se za takové přestupky zvýšit pokuty? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Jan Smékal; Šimon F.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.