„Vjedu ti tam na červenou a místo omluvy zvednu prostředníček. My frajeři v černých SUV se totiž neomlouváme…“

Jízda na červenou
Foto: Jan Smékal

Zvednout v případě chyby ruku s omluvným gestem nebo se zdviženým prostředníčkem? Většina řidičů volí první variantu. Pak je tady ale nemalá skupina řidičů, kteří mají pocit, že pro ně žádná pravidla neplatí. Ti zvedají prostředníček.


Chybu v hustém pražském provozu může udělat každý. Někdy úmyslně, jindy v důsledku špatně odhadnuté situace, přehlédnutí dopravního značení nebo neznalosti nějaké zvláštní místní úpravy. Příkladem může být třeba najetí do křižovatky, která je kvůli hustému provozu neprůjezdná, jízda rovně v odbočovacím pruhu a následná snaha dostat se do pruhu vedlejšího nebo zastavení v hranici křižovatky a neumožnění odbočení ostatním vozidlům. Kdo někdy něco takového neudělal, ať hodí kamenem. Některé přestupky jsou ale skutečně brutální a chování řidičů neomluvitelné.

Prostředníček jako omluva?

Je ale základní slušností se v takovém případě ostatním řidičům omluvit. Stačí zvednout ruku, pustit čtyři blinkry, usmát se. Drtivá většina řidičů takové gesto udělá. Proč by ne. Zvednutá ruka v omluvném gestu dává ostatním najevo, že nejsme hulváti, kteří si z pravidel nic nedělají a snaží se ostatní řidiče omezit s cílem získat pro sebe nějakou tu „výhodu“. Třeba to, že budeme na dalších semaforech o dvě auta vpředu.

Jezdí v černých SUV jen hulváti?

I o vjetí do křižovatky na červenou se dá v určité situaci mluvit jako o omylu. Těžko lze ale takový přestupek považovat za omyl, když řidič místo omluvného gesta zvedne prostředníček. Třeba jako „superman“ v černém Mercedesu na křižovatce u Letenského tunelu, který ohrozil auta jedoucí z Letenského tunelu směrem do Korunovační ulice. Z videa, které má redakce k dispozici, je totiž vidět nejen to, jak dlouho již svítila zelená, a tedy na opačné straně v odbočovacím pruhu musela svítit červená, ale také to, jak řidič Mercedesu ukazuje vztyčený prostředníček a něco vykřikuje. Možná něco ve stylu: „Já mám velké černé SUV, takže mám přednost a zásadně se neomlouvám.“ Podobně arogantně se však bohužel chovají i někteří řidiči relativně běžných aut.

Pokuta až 25 tisíc korun

Bohužel, takových hulvátů jezdí na silnících poměrně dost. Nejen, že ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, ale navíc vytvářejí na silnicích i tzv. „blbou náladu“. Jízda na červenou navíc patří mezi ty závažnější přestupky. Na místě lze uložit pokutu až do výše 2.500,-Kč, ve správním řízení potom do 5.000,-Kč. Do karty řidiče se navíc připíše 5 trestných bodů a dokonce může být vysloven i zákaz řízení až na půl roku. Od ledna 2024 ale bude tento přestupek trestán ještě citelněji. Na místě bude možno uložit pokutu až do výše 5 tisíc korun, ve správním řízení potom až do výše 25 tisíc korun.

Setkáváte se od ostatních řidičů, v případě jejich chyby, spíše s omluvným gestem nebo se zdviženým prostředníčkem? A co vy? Omlouváte se? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.