Zneužití záchranářské uličky může přijít až na 50 tisíc korun. I odtahovku

Foto: Jan Smékal

Pravidla jsou jasná. Záchrannou uličkou mohou projíždět pouze vozidla IZS a odtahové služby. Jenže u odtahovky to není tak jednoznačné a část řidičů těchto vozů záchrannou uličku vědomě zneužívá.


Nastává čas dovolených, což s sebou bohužel nese i rapidní zhoustnutí dopravního provozu. Zvyšuje se i počet nehod, které vyžadují asistenci složek IZS. Aby se k nehodě dostali záchranáři i policie včas, mají řidiči ostatních vozidel povinnost vytvořit tzv. „záchranářskou uličku“. Od 1. října 2018 platí v České republice nová pravidla pro vytváření záchranné uličky. Systém pro tvorbu uličky se tak sjednotil se sousedními zeměmi a zdá se, že čeští řidiči nemají s vytvořením uličky problém.

Jenže tu a tam se na silnici objeví uličník, který uvolněného prostoru využije ve svůj prospěch. Záchranářskou uličkou tak tu a tam projede motocyklista nebo neukázněný řidič v osobním, dodávkovém, nebo dokonce i nákladním autě. Občas je také vidět, že do záchranářské uličky vjede vozidlo odtahové služby. Může do ní vjet, nebo nesmí? Kdo tedy vlastně může do záchranářské uličky vjet?

Jak již bylo řečeno v úvodu. Podle pravidel smí záchranářskou uličku využít pouze vozy IZS, tedy vozy policie, hasičů a záchranné služby, a také vozidla odtahové služby. Jenže tato vozidla mají jednu podmínku. Musí jet k nehodě, kvůli které se záchranářská ulička tvoří. Na českých dálnicích, nebo například i na pražské Jižní spojce, je však často vidět situace, kdy uličkou projíždí vozidlo odtahovky, ale jakmile dojedete k místu nehody, zjistíte, že žádné z nich odtah nepotřebuje a odtahovka tam ani nezastavila.

Zneužití záchranářské uličky je však velmi závažný přestupek, a například u našich rakouských sousedů vás taková hloupost může přijít až na 2180 euro, tedy více než 50 tisíc korun. V Rakousku Vám může policie dokonce v ojedinělých případech za spáchání vážného přestupku a neuhrazení pokuty zabavit dočasně vozidlo. Do záchranářské uličky proto nikdy nevjíždějte. Nejen kvůli pokutě, ale především proto, že můžete zablokovat příjezd záchranářů k místu nehody a ohrozit tak zdraví a životy účastníků nehody.

Na druhou stranu není ani dovoleno tzv. „vychovávat“ ostatní řidiče a při jejich průjezdu záchranářskou uličkou jim vjetím do volného prostoru zamezit pokračovat v jízdě. I když to je málo pravděpodobné, může jít o lékaře nebo policistu v civilním autě, kteří se třeba o nehodě dozvěděli z dopravního hlášení, nebo dostali zprávu o nehodě jiným způsobem, a jsou k místu havárie nejblíže. Projíždějící vozidla tedy nechte vždy projet, i kdyby to bylo černé SUV s tmavými skly a RZ na přání.

Setkali jste se někdy s projíždějícím civilním vozidlem záchranářskou uličkou? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.