Buzelis: Západní ekonomiky se budou snažit zbavit starých aut se spalovacími motory. Skončí i v Česku

Foto: carVertical

Český trh s ojetými vozy se možná brzy zotaví, protože západní ekonomiky rychle směřují k elektrifikaci vozového parku a budou se snažit zbavit starých aut se spalovacími motory. Jsou tu ale rizika


Trh České republiky zaznamenal v roce 2020 kvůli uzavřeným hranicím pokles dovezených aut o 15 procent. Objem dovozů pak v roce 2021 znovu rostl o 23,2 procenta. Matas Buzelis ze společnosti carVertical předpovídá, že počet dovážených ojetin bude v České republice trvale růst, protože silnější evropské ekonomiky budou tlačit domácí řidiče k elektrifikaci. I výrobci automobilů jsou agresivně tlačeni emisními předpisy směrem k elektromobilitě. Tento trend bude pak dlouho ovlivňovat trh s ojetými automobily ve střední a východní Evropě, kde je nižší kupní síla pro pořízení elektroaut. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedla společnost carVertical.

Snížená nabídka ojetých vozů vede k prudkému nárůstu cen. Naše data ukazují nárůst cen ojetých vozů až o 20 procent
Matas Buzelis; Vedoucí komunikace carVertical 

Český trh se tak pravděpodobně zaplní ojetými vozy se spalovacími motory a prodej ojetin v nadcházejících letech pokvete. Tento trend však přinese i některá rizika. Zprůhlednit přeshraniční pohyb automobilů je totiž velmi obtížné, protože různé země nemají jednotnou legislativu, která chrání kupující ojetých vozů. 

Globální pandemie silně narušila automobilový průmysl. Ceny ojetých vozů a dílů stále stoupají, dodávky nových vozidel se většinou odkládají kvůli omezené produkci. Masivně zvýšená poptávka po elektronice nakonec vedla ke globální polovodičové krizi. Nedostatek nových vozů ztěžuje řidičům nahrazení vozidel, které dosud úspěšně financovali. Na mnoha trzích světa proto byl a stále je výrazný nedostatek ojetých vozů. Jak uvedl vedoucí komunikace společnosti carVertical Matas Buzelis, nikdy nebylo tak těžké najít dobrý a spolehlivý ojetý vůz. 

„Blížící se jaro může tedy být tím nejlepším časem pro ty, kteří chtějí své vozy prodat. Najít za ně náhradu může být však složitější, než se zdá, zvláště díky zpožděným dodávkám nových vozů,“ říká expert na automobilový průmysl Matas Buzelis ze společnosti carVertical. 

Stále přetrvávají dlouhodobé problémy s podvody 

Probíhající rok bude podle firmy carVertical náročný pro kupce aut. Omezený výběr a dražší auta než kdykoli předtím však nejsou jedinými problémy, které je třeba řešit. Aby toho nebylo málo, nepoctiví prodejci aut podvádějí a nabízejí problematická auta, čímž zákazníky vystavují finančnímu nebezpečí a nejistotě. "U každého desátého vozidla kontrolovaného pomocí naší platformy v České republice zaznamenáme problém s najetými kilometry. V porovnání let 2020 a 2021 ale neevidujeme žádné výrazné změny. Naše data však ukazují několik zajímavých skutečností. Auta kontrolovaná v Česku mají jeden z nejvyšších podílů registrovaných nehod v Evropě, přičemž 47,9 procenta vozů vykazuje existující záznamy o pojistných událostech. Ukrajina je jedinou zemí, která Českou republiku předčila podílem poškozených vozů, kde 48,5 procenta kontrolovaných vozů má záznamy o škodách," uvádí Matas Buzelis. 

Matas Buzelis také odhaduje, že skutečný počet podvodů s najetými kilometry může být mnohem závažnější. Podle vědeckého výzkumu Univerzity v Gdaňsku mohou podvody s najetými kilometry při přeshraničním obchodování s auty ovlivnit až 50 procent takových mezinárodních transakcí a způsobit evropské ekonomice škody ve výši více než 9 miliard eur. 

Zásadní změna v praxi nákupu aut 

Přítomnost covid-19 významně ovlivnila proces nákupu automobilů po celém světě. Již desítky let nedošlo k žádné tak velké změně v chování kupujících a prodávajících. Covid-19 donutil kupující zaměřit se na online nákup aut, zatímco flexibilní prodejci nabízejí kontrolu na dálku a zajišťují dodávky vozů zákazníkům až domů. Kromě toho se kupující nových vozů zaměřují na nákup skladových vozidel, místo aby si je individuálně konfigurovali a dlouho čekali na jejich dodání. Společnost carVertical upozorňuje, že další velkou změnou v procesu nákupu ojetých vozů je snížená vyjednávací síla kupujících. Prodejci ojetin snížili své skladové zásoby až o 60 procent kvůli nedostatku vozidel na trhu. Proto je pravděpodobnější, že se budou snažit ze zákazníků “vymáčknout každou korunu” a nebudou ochotní vyjednávat o ceně s kupci.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.