Ojeté Audi S4 Avant 4.2 V8 – za cenu nové Fabie smázne kdejaké Porsche

Foto: favcars.com

Ojeté Audi S4 je lákavá nabídka, ovšem až na ty náklady. Slušné exempláře Audi S4 se dají pořídit od 250 000 korun, za nějakých 350 až 400 000 koupíte opravdu pěkné mladé auto s malým počtem ujetých kilometrů a bohatou výbavou. Nicméně model S4 není víkendová hračka, takže některá auta mají i po pár letech na svém kontě slušnou porci kilometrů. To ale nemusí nic znamenat, protože majitelé se o Audi S4 zpravidla dobře starají a poskytují mu pravidelný plnohodnotný servis. Výhodou vozu je i poměrně jednoduchá mechanická konstrukce pohonu a odpadají problémy se složitým přeplňováním či elektronikou pohonu všech kol.


Foto: favcars.comMám rád rychlé a nenápadné kombíky. Ne, nemám teď na mysli načipovanou Octavii 1.9 TDI Combi. Mám na mysli kombíky, které mají minimálně 300 benzínových koní a nejlépe osmiválec, přitom se tváří jako naprosto obyčejné auto, kterých denně potkáváme desítky. Tohle Audi S4 Avant s osmiválcem 4,2 l, které jsem si na test ojetiny půjčil, je přesně ten typ auta. Je nenápadné a na první pohled nepoznáte, že máte co dělat s tak dynamicky schopným vozem. Vždyť na něm nejsou žádná křídla, žádné spoilery, ani rychlé pruhy nebo výhružné nápisy SPORT, RACING a podobně. Vypadá prostě jako normální auto, navíc je to praktický rodinný kombík a v testovaném exempláři dokonce s automatickou převodovkou. Zkrátka, když se vám narodí děti a vy potřebujete něco adekvátního pro rodinu, ale nechcete slevit ze svých požadavků na dynamiku, je tohle velmi lákavá nabídka. I ta spotřeba paliva osmiválcového motoru a servisní náklady se dají unést, když víte, co kupujete. Jenže, jak už jsme si mnohokrát ukázali, takové auto vyžaduje důkladnou péči. Musíte opravdu vědět, co kupujete a nemyslete si, že na provozu rychlého Audi můžete šetřit.

Foto: favcars.comPředně byste také měli vědět, že tohle Audi S4 Avant není sportovní auto. Je rychlé, opravdu rychlé, ale není sportovní v tom pravém smyslu. Pokud tedy máte, stejně jako já, doma třeba BMW M3, budete možná z jízdního projevu tohoto Audi trochu zklamáni, pokud od něj budete očekávat to samé. Ovšem když se smíříte se skutečností, že je to jen rychlé auto a ne nářadí na víkendové dovádění na závodním okruhu, vlastně by vás jeho dynamika mohla uspokojit. Atmosférický osmiválec o zdvihovém objemu 4,2 l s pětiventilovou hlavou má hezký výkon 253 kW (344 k) v 7000 ot./min. a točivý moment solidních 410 Nm v 3500 ot./min. Výsledkem je zrychlení na stovku za 5,8 s a maximální rychlost elektronicky omezená na 250 km/h. Nicméně testy ukazují, že Audi S4 Avant nemá problém zdolat 280 km/h bez omezovače rychlosti. Přenos výkonu na silnici řeší v testovaném autě šestistupňový automat, ale v základu je vůz vybaven manuální převodovkou. Samozřejmostí je stálý pohon všech kol quattro řešený v tomto případě mezinápravovým diferenciálem s rozložením síly 50:50 mezi nápravy.

Foto: favcars.comMožná právě řešení pohonu všech kol stojí za vysokou tendencí k nedotáčivosti Audi S4 Avant. Je to také velmi těžké auto a ten velký osmiválec je posazený před přední nápravu, což zrovna vyvážení moc neprospívá. Ona tupost a rozvážnost přídě je cítit i v řízení, takže se rozhodně nedočkáte té přirozené vyváženosti soudobého BMW M3 E46 s podobně výkonným řadovým šestiválcem 3,2 l. Teprve až faceliftovaný model vyráběný od konce roku 2004 přišel s lepším rozložením výkonu mezi nápravy (40:60) a ostřejším zadním diferenciálem, takže byla přeci jen více cítit ochota zadní nápravy pomáhat autu v zatáčkách. Nikdy ale vyšší tendence k nedotáčivosti nezmizela. Ostatně, s hmotností až 1900 kg v případě plně vybaveného modelu Avant s automatickou převodovkou nejde očekávat ladnost jako v případě o 350 kg lehčího kupé od BMW. Nemá ale smysl tomuto Audi vyčítat jistou neohrabanost, protože na rozdíl od BMW M3 E46 si tohle auto můžete koupit nejen jako sedan, ale také jako kombi a ještě ke všemu s použitelným automatem a ne jen s ucukanou nespolehlivou sekvencí. A právě to dělá z Audi S4 opravdu atraktivní volbu pro ty, kteří chtějí především charakterní motor, každodenní použitelnost a praktičnost.


Ojeté BMW 535i (E39) – tenhle osmiválec není pro šetřílky, ale radost vám udělá
Ojetá Audi A3 bude díky své kvalitě a ceně po krizi opět hodně žádaná
Ojetý Mercedes Benz GL - servis může být dražší než auto
Ojetý Chevrolet Corvette C6 - když chcete levný supersport


Foto: favcars.comPrvní model, který jsem testoval, se vyráběl od března 2003 do prosince 2004 a byl založen na Audi A4 generace B6. Potom přišla faceliftovaná varianta B7, která vydržela v prodeji až do roku 2008. V roce 2005 se ještě objevila ostřejší verze RS4 s přímým vstřikováním, čtyřventilovou technikou a výkonem 420 koní. Z pohledu zájemce o ojetinu je velmi lákavá první verze před faceliftem, neboť její ceny jsou nízko a ani po faceliftu se jízdní vlastnosti nijak zázračně nezlepšily, i když k drobnému pokroku přeci jen došlo především v naladění podvozku. Ať už se rozhodnete jakkoli, slušné exempláře Audi S4 se dají pořídit od 250 000 korun, za nějakých 350 až 400 000 koupíte opravdu pěkné mladé auto s malým počtem ujetých kilometrů a bohatou výbavou. Nicméně model S4 není víkendová hračka, takže některá auta mají i po pár letech na svém kontě slušnou porci kilometrů. To ale nemusí nic znamenat, protože majitelé se o Audi S4 zpravidla dobře starají a poskytují mu pravidelný plnohodnotný servis. Výhodou vozu je i poměrně jednoduchá mechanická konstrukce pohonu a odpadají problémy se složitým přeplňováním či elektronikou pohonu všech kol.

Foto: favcars.comSamotný motor původem v Audi A8 je solidní nářadí a pokud má pravidelně čerstvý olej a majitel se o něj dobře staral především opatrným zahříváním a tankováním kvalitního paliva (osmiválec vyžaduje benzín s oktanovým číslem 98), měl by ještě dlouho vydržet. Výhodou je poměrně spolehlivý rozvod řetězem (původní verze v Audi A8 měla řemen na druhé straně motoru), ovšem při testovací jízdě se zaměřte na to, jestli řetěz nechrastí ani po ohřátí motoru. Potom je nutná jeho výměna a to nebude zrovna levná záležitost. Stejně tak pozor na úniky oleje a důkladně prohlédněte spodek vozu, zda z motoru nikde nic neteče. Připravte se ale na to, že více ojeté exempláře s nájezdem přes 200 000 km už mohou vyžadovat pravidelné dolévání oleje. Záleží kus od kusu a větší spotřeba oleje znamená přeci jen více namáhaný motor. Rozhodně se ale vyhněte autům, která po nastartování charakteristicky páchnou spáleným olejem a která při prošlápnutí plynu na volnoběh kouří. Typický namodralý dým by vás měl varovat, takže od takového auta raději ruce pryč. Může jít jen o těsnění pod víkem ventilů, ale také o něco mnohem horšího.

Foto: favcars.comMechanika motoru je ještě v pořádku, ale pozor si dejte na zapalovací cívky, které poškodí i zdánlivě neškodné omytí motoru vodou. Audi dokonce měnilo vadné cívky v rámci záruky, tak zjistěte, jestli byla na vašem autě provedena záruční oprava. Pokud ale auto není v záruce, připravte si raději peníze bokem, protože to je nejčastější problém na tomto jinak spolehlivém osmiválcovém motoru. Všech osm vás může stát klidně i deset tisíc. Občas se objevují potíže se startérem a celým systémem zapalování včetně řídící jednotky. Vyskytují se i problémy s chlazením, respektive s těsností chladiče. Důkladně také vyzkoušejte funkci převodovky. Automat potřebuje pravidelné výměny oleje a repase může vyjít pěkně draho. Výměna pak přijde na zhruba 150 000 korun včetně měniče točivého momentu. Manuální převodovka mívá problémy se synchronizací mezi prvními čtyřmi stupni a počítejte s výměnou spojky, která bude stát kolem 15 000 korun. Pozornost věnujte i funkci pohonu všech kol a diferenciálům. Prověřte těsnost mechanismu a raději preventivně vyměňte v zařízení olej, i když vám bude každý tvrdit, že je v systému doživotní náplň.

Foto: favcars.comChoulostivým místem je i podvozek a řízení. Hydraulika posilovače může mít poruchu a Audi poměrně dost dílů měnilo v rámci záruky. Podvozek pak trpí na nekvalitní silnici a připravte se na pravidelné výměny tlumičů. Poměrně brzy odejdou i silentbloky stabilizátorů, ale díly nejsou přemrštěně drahé. Vyhněte se ale tuningu a seřízení podvozku svěřte profesionálům. Audi sice nejezdí moc pohodlně, ale nesnažte se s tím laborovat nebo snad kupovat ještě tvrdší snížený podvozek. Pozor si také dejte na vyvážení kol a geometrii, protože tohle je rychlé a silné auto a podvozek (a samozřejmě i brzdy) patří ke klíčovým komponentům, na kterých by se nemělo šetřit. Tvrdý podvozek pak způsobuje poměrně rychlé rozvrzání interiéru, zejména vzadu. Více na to trpí kombi Avant, které nemá tak vysokou torzní tuhost jako sedan. Vnitřek Audi je tradičně kvalitní, ale povrzávání kůže a plastů je něco, s čímž se musíte u více ojetého auta smířit. Když už budete uvnitř, pozorně vyzkoušejte všechna elektronická hýblátka a hračky, zda fungují. Opravy jsou komplikované a zbytečně drahé.

Celkové hodnocení

Foto: favcars.comRozhodně ale nechci říct, že by bylo Audi S4 Avant nezajímavé auto. Naopak, vzhledem k aktuálním cenám je to opravdu lákavá koupě. A vedle dynamiky dostanete i slušnou praktičnost a užitnou hodnotu, i když s místem na zadních sedadlech to není žádná sláva. Musíte ale vědět, že tohle auto potřebuje pravidelný kvalitní servis a že se na jeho provozu nedá šetřit. Reálná spotřeba paliva se pohybuje kolem dvanácti litrů na 100 km a při častém využívání dynamického potenciálu počítejte klidně s patnácti až šestnácti litry naturalu 98. Co se mechaniky týče, je tohle Audi dobře postavené a motor je v zásadě spolehlivý. Jen si dejte pozor na velmi unavené exempláře a vždy se snažte dohledat servisní historii auta. Vyhněte se vozům po tuningu, chtějte originál. Smiřte se ale s tím, že nedostanete takové sportovní jízdní vlastnosti jako od soudobého BMW M3 E46. Na rozdíl od BMW ale Audi poskytuje větší výběr karosářských variant a můžete mít i solidní a spolehlivý automat. Jako víkendové auto pro radost vám doporučím BMW M3, ale pokud chcete i něco pro rodinu a na každý den, kupte si tohle Audi S4 Avant v kombíku a s automatem. Je to příjemná a osvěžující přípomínka doby, kdy se ještě dělala i relativně obyčejná auta s velmi osobitým charakterem.

Ojeté Audi S4 Avant 4.2 V8 – za cenu nové Fabie smázne kdejaké Porsche

favcars.com

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.