Stáří vozidel je jeden z nejdůležitějších parametrů, podle kterého si lidé vybírají ojeté auto. Požadavky na auta bývají jasné: co nejmladší vozidlo s co nejmenším kilometrovým nájezdem za co nejnižší cenu
. Řada lidí si ale nakonec koupí auto o rok či o dva starší, aniž by o tom věděli. Jak je to možné a jak to lze odhalit? A nepořídili jste si takové auto i vy?
Nesprávnou informaci o stáří vozidla poskytuje 19 % inzerátů. Tedy každé páté ojeté vozidlo, které se prodává, se tváří jako mladší, než ve skutečnosti je. Rozdíl mezi inzerovaným věkem a realitou činí nejčastěji jeden rok, nezřídka však i dva. V případě, že auto sloužilo jako vystavovaný vůz, bývá rozdíl mezi oběma roky dva i více let. „Občas se setkáváme i s vozidly, jejichž skutečné stáří je vyšší třeba až o šest let. Pamatuji si například na vozidlo Ford Mustang dovezené z Německa. Bylo to vystavené auto, které bylo uvedeno do provozu až o oněch šest let později. Jeho nový majitel o tom neměl ani tušení. Když ho prodával, myslel si, že je mu rok a byl velice nemile překvapen, že už vykazovalo stáří sedmi let, což mělo vliv na jeho cenu,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, přes níž si lze prověřit historii jakéhokoli ojetého auta. Ať už je z Česka, nebo ze zahraničí.
Omlazení vozidla zvyšuje nejen jeho atraktivitu, ale i cenu
Rozdíl ve stáří vozidla vzniká tedy tak, že se v inzerci uvádí rok či datum uvedení do provozu. U většiny vozidel se shoduje s rokem výroby, ale u pětiny nikoli. Typicky se jedná o auta vyrobená ve třetím, a hlavně ve čtvrtém kvartálu, která jsou uvedena do provozu následující rok. Skutečný rok výroby přitom nemusí znát ani prodejce, protože není uvedený ani v technickém průkazu. Řada prodejců však skutečný rok výroby zná, ale rok uvedení do provozu činí taková auta atraktivnějšími, a proto se při prodeji uvádí i u starších aut. „Každý rok má však vliv na cenu vozidla, což platí zejména u novějších a mladších aut,“ podotýká dále Martin Pajer. U mladších ojetých aut činí rozdíl okolo 30 000 Kč, u luxusních vozů samozřejmě více.
Odhalte pravé stáří vozidla během několika minut
Zjistit skutečný rok výroby přitom není nijak obtížné. Stačí si prověřit historii auta na www.cebia.com. Zde zadáte VIN vozidla, a kromě skutečného roku výroby se dozvíte i datum první registrace v Česku i zahraničí, uvidíte průběžný kilometrový nájezd, což je nezbytné k odhalení stočeného tachometru, dozvíte se, zda vozidlo prodělalo nějaká poškození a havárie a jak velká byla škoda podle pojišťovny a k tomu můžete často vidět i fotografie vozidla po havárii. Dále můžete odhalit také skutečnou zemi původu, kterou má při prodeji zfalšovanou 21 % aut. Dozvíte se také, zda vozidlo není kradené, financované leasingem či spotřebitelským úvěrem, zda nejezdilo jako taxi, jaká je jeho skutečná výbava dle výrobce, jak bylo v minulosti inzerované a řadu dalších důležitých informací. To, že budete znát skutečný rok výroby vozidla, pro vás znamená, že se můžete při koupi vozu pokusit s prodejcem domluvit na ceně.