Bílé čáry na silnici? Že jsem vjel do protisměru? Tak to opravdu nevím, o čem mluvíte

Foto: Jan Smékal

Vodorovné dopravní značení dělá některým řidičům velké problémy. Dokonce takové, že klidně vjedou do protisměru, aniž by o tom vůbec věděli. Někteří ale pravidla porušují úmyslně.


Vodorovné dopravní značení – to není pouze přerušovaná čára dělící vozovku na dva pruhy, nebo přechod pro chodce. Vodorovných dopravních značení jsou desítky, a i když s některými se lze setkat skutečně jen zřídka, jiné jsou poměrně běžné. Často však ani to běžné značení řidiči neznají a z neznalosti tak porušují pravidla provozu. Jiní je zase znají, ale nedbají a značení porušují úmyslně. Třeba takové křivky. Víte, co toto značení znamená?

Tyhle čáry nesmím přejet? Ne, to jsem fakt netušil, navíc jsou nějaké sedřené…
Kamil V.; Benátky nad Jizerou

Křivky vyznačují plochu, do níž je zakázáno vjíždět nebo nad ni nákladem zasahovat, pokud to není nutné k objíždění či odbočování/vyjíždění na místo či z místa mimo pozemní komunikaci; přitom nesmějí být ohroženi ostatní účastníci provozu. Dalo by se říci, že nahrazují třeba obrubník nebo ostrůvek. V některých případech takové značení vlastně vymezuje, kudy máte jet, abyste nevjeli do protisměru. Například na parkovišti před supermarketem.

Jenže někteří řidiči, například ve snaze zaparkovat přímo před vchodem do supermarketu, a s obavou, aby jim vyhlédnuté místo nikdo nezabral, bílé křivky přejedou, vjedou do protisměru a spěchají na nejbližší parkovací místo. Že přitom spáchají poměrně závažný dopravní přestupek, příliš neřeší. Jenže to řidiči, kteří z parkoviště vyjíždějí, vůbec nečekají a o krizové situace tak není nouze. Jízda v protisměru je totiž z nejhorších dopravních přestupků.

Je samozřejmě rozdíl, jestli jede řidič v protisměru na dálnici, nebo na parkovišti před supermarketem. Za jízdu v protisměru na dálnici hrozí řidiči v případném správním řízení pokuta 5 – 10 tisíc korun a zákaz řízení od 6 do 12 měsíců. Za jízdu v protisměru na parkovišti to bude pokuta pravděpodobně v řádu pouhých stokorun, ale to by neměl být důvod, proč by řidiči neměli dopravní předpisy dodržovat. Právě na parkovištích se totiž stávají ty nejvíce zbytečné nehody.

Drobné odřeniny, prasklé světlo nebo promáčklé dveře. Většinou nic zásadního, ale je to úplně zbytečné a sebere to rozhodně více času, než objetí parkoviště.

Věděli jste, co znamenají bílé šikmé čáry na vozovce, viz. titulní obrázek? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.