Do zmrazků v podběhu kola rozhodně nekopejte. Nemuseli byste odjet

Foto: Jiří Soukup

Kopancem do zmrazku můžete auto vážně poškodit. Jarní počasí je za dveřmi a sníh ze silnic mizí, ale právě v takovém počasí hrozí, že rozbředlý sníh v podbězích kol přes noc zmrzne a způsobí řidiči perné chvilky.


Rozbředlý sníh ze silnic ještě zcela nezmizel a noční mrazy také zatím nejsou ničím neobvyklým. A to je právě období, ve kterém se rozbředlý sníh velmi snadno nachytá na podběhy kol a přes noc zmrzne. Někdy se stačí jenom rozjet a zmrazek sám spadne, v případě silných nočních mrazů se ale může stát, že zmrazky nedovolí otáčet volantem, resp., že kolo se nemůže v podběhu volně pohybovat. Co v takovém případě dělat? Určitě ne to, co vás pravděpodobně napadne jako první – kopat do zmrazku.

Ve chvíli, kdy byl na kámen ztuhlý zmrazek ještě sněhovou břečkou, mohla totiž natéci rozmrzlá voda do různých technologických spár nebo za plastové vložky v podběhu. V okamžiku, kdy voda nebo břečka opět zmrzne na kámen, utvoří s vně namrzlým kusem ledu jeden homogenní celek. Jestliže byste se jej snažili hrubou silou odkopnout od podběhu, mohlo by se stát, že poškodíte například plastové vložky v podbězích, případně i brzdové hadičky nebo třeba lem nárazníku, za který voda také natekla.

Častá chyba při nákupu ojetého vozu může vést i k jeho zabavení
Mytí auta v zimě –ano nebo ne. Názory se různí

Odstranění velkého kusu ledu dá sice trochu práce, ale je dobré být přitom opatrný. Zkušení řidiči tvrdí, že nejúčinnější je nastartovat vůz a dát pod inkriminovaná místa hrnec s horkou vodou. Zmrazek samozřejmě nemusí celý roztát, stačí, když jenom povolí v místech, kde je spojen s karosérií a brání například otevření dveří, nebo natáčení kol do krajních poloh. Jestliže nelze dát pod vůz hrnec s vodou, ale máte přístup k elektrickému vedení, můžete zkusit použít obyčejný vysoušeč vlasů. Jeho výhoda je ta, že můžete přesně nasměrovat směr teplého vzduchu na konkrétní místa.

Pozor také na zmrazky, které v těchto dnech mohou vzniknout na střeše vozu. Především velkých MPV nebo SUV. Mokrá a rozbředlá vrstva sněhu, která večer stékala po karosérii, může přes noc zmrznout na kámen. Při jízdě se pak vlivem proudění vzduchu a zahřívání střechy zevnitř karosérie může kus ledu uvolnit a poškodit vozidlo jedoucí za vámi. Věděli jste například, že při rychlosti 130km/h může kilogramový kus ledu po přepočtu „vážit“ více než 35 kilogramů? A takový balvan už může napáchat pěknou škodu. Vždy proto dbejte na to, aby na střeše auta žádné zmrazky nezůstávaly

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.