Majitel cesty nechce, aby mu na ní parkovala auta. Chybně umístěná značka mu v tom ale nepomůže

Foto: Martin Filipi

Hrozí pokuta? Kdy platí dopravní značka a kdy neplatí? Možná to někdo udělal schválně, možná ale majitel cesty udělal chybu sám a dopravní značku nechal umístit nesprávně.


Význam svislé dopravní značky B28, tedy zákazu zastavení, je naprosto jednoznačný a asi málokdo přemýšlí nad tím, co taková značka znamená. Svislá dopravní značka B28 zakazuje zastavení nebo stání. V praxi to znamená, že řidič nesmí zastavit nebo stát, pokud to nevyžadují okolnosti provozu, například dopravní zácpa, nebo třeba pokyn policisty. Jenže odkud taková dopravní značka platí? A kde končí její platnost?

Já myslím, že na té cestě klidně můžu zaparkovat. Asi se ale nesmí parkovat na trávě za značkou. Jistě to ale opravdu nevím
Petr K; Rybář, Mladá Boleslav

Podle zákona se svislé dopravní značky umísťují tak, aby byly pro účastníky provozu na pozemních komunikacích, pro které jsou určeny, včas a z dostatečné vzdálenosti viditelné. Svislé dopravní značky se umísťují při pravém okraji pozemní komunikace nebo nad vozovkou Pro zdůraznění jejich významu mohou být značky nacházející se při pravém okraji pozemní komunikace zopakovány i při levém okraji pozemní komunikace. Takové značení lze vidět například na rychlostních komunikacích, nebo na dálnicích.

Na některých komunikacích jsou bohužel občas vidět poškozené, špatně umístěné, nebo nečitelné dopravní značky. Zatímco ale dopravní značka postříkaná sprejem, rezavá dopravní značka, nebo třeba značka, která je na ohnutém sloupku, je platná a řidiči se jimi musí řídit, značky, které jsou umístěny mimo komunikaci, a není zřejmé, pro koho jsou určeny, platit nemusí. Vždy je ale potřeba pečlivě zvážit situaci a význam konkrétní značky.

Podle zákonného ustanovení svislá dopravní značka, vyobrazená na fotografii, skutečně pro uživatele polní cesty pravděpodobně neplatí a na cestě tak zastavit mohou. Kdyby však na značce byla dodatková tabulka se směrovými šipkami, bylo by zřejmé, že v udaném úseku se nesmí zastavit ani stát. To by ovšem platilo pouze při variantě kolmého stání. V tomto případě to však vypadá, že zastavení je zakázáno pouze na trávě za značkou, což nedává příliš smysl.

Jaká je podle vás platnost vyobrazené dopravní značky? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.