Nejběžnější způsob převozu vánočního stromku je velmi nebezpečný a hrozí i velká pokuta

Foto: Pixabay

Zdá se to jako maličkost, sklopit sedadla, položit na ně deku a hurá se stromečkem do auta. Jenže právě tahle varianta přepravy může způsobit ty největší potíže.


Je polovina prosince a to je ten nejvyšší čas vyrazit pro vánoční stromeček. Někdo si ho sice nechá přivézt až domů, nebo má stromeček umělý, drtivá většina Čechu ale pro něj vyrazí spíše vlastním autem do nějaké hájovny, zahradnictví nebo hobby marketu. Vybírání stromečku je docela věda a tak po několika dlouhých minutách vybírání té správné velikosti, rozložení větví a správně tvarované špičky, přichází ke slovu zabalení stromku a jeho odvoz domů. Jenže jak to udělat, aby stromek nejen neušpinil nebo nepoškrábal auto, ale aby taková přeprava byla také bezpečná? Existují totiž přinejmenším dva způsoby přepravy, které lidé využívají nejčastěji a přitom jsou to ale ty nejméně bezpečné.

Za nesprávný způsob přepravy stromečku hrozí pokuta až 2 tisíce korun
Jan Smékal, TestyOjetin.cz

Přeprava stromečku uvnitř vozu

Možná se to nezdá, ale je to to nejhorší, co můžete udělat. Volně pohozený stromek v interiéru vozu se totiž při každém prudkém brždění nebo vyhýbacím manévru bude ve voze volně pohybovat. Nejen, že tak může poškodit samotné auto, ale může také zranit posádku. V případě nehody se pak z vánočního stromečku může v krajním případě stát velmi nebezpečný předmět, který může bohužel i zabíjet. Při převážení stromku uvnitř vozu proto vždy dbejte na jeho správné a hlavně pevné uchycení aby nedocházelo k jeho pohybu.

Používání gumového „pavouka“

Hodně řidičů přepravuje vánoční stromeček na střeše. Proti tomu nelze nic mít, jestliže je stromek pevně uchycen na střešním nosiči nebo ideálně v přepravním střešním boxu. Jenže mnoho řidičů uchytí stromek gumovým pavoukem, chcete-li gumicukem. Jenže ten při prudkém vyhýbacím manévru, brždění nebo dokonce havárii, stromek na střeše neudrží a může svým pohybem rozhodit stabilitu vozu, případně ze střechy odletět a způsobit škody na majetku nebi i případné zranění.

Bezpečný způsob

Nejlepším a nejbezpečnějším způsobem přepravy vánočního stromečku je jeho zabalení do stahovací sítě a umístění do střešního boxu. Jestliže je stromek příliš velký nebo nemáte střešní box, je dobrou alternativou jeho přeprava na běžném střešním nosiči. Stromek musí být opět zabalený do stahovací sítě a k nosiči připevněn textilním upínacím pásem, nikoliv gumovým pavoukem. Jestli musíte převážet stromek uvnitř vozu, opět nezapomeňte na stahovací síťku a pevné připevněné stromku například k okům v zavazadlovém prostoru.

Pozor na pokutu

A ještě jedna rada na závěr: Jestliže stromeček přesahuje obrys karoserie o více než jeden metr, musíte přečnívající část opatřit červeným praporkem o rozměru alespoň 30x30cm a v případě snížené viditelnosti dokonce i červeným světlem a odrazkou. Za nesprávně převážený stromeček můžete dostat pokutu až 2 tisíc korun. A to by byla před Vánocemi určitě škoda

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.