Nemáte v autě klimatizaci, nebo se vám porouchala? Řešení tu je a je skoro zadarmo

Foto: Jan Smékal

Nečekejte zázraky, ale pokud nemáte v autě klimatizaci, nebo se vám těsně před cestou porouchala, existuje řešení, které opravdu funguje a nestojí vlastně skoro nic.


Tahle rada není pro milovníky fyzikálních rovnic, kteří budou přemýšlet nad tím, kolik zmrzlé vody ochladí vzduch v průměrném osobním autě o jeden stupeň Celsia, jak dlouho takové řešení bude fungovat a o kolik procent se zvýší vlhkost vzduch v autě. A už vůbec to není rada pro počtáře, kteří budou vypočítávat náklady s tímto řešením spojené. Je to prostá rada pro ty, kteří mají například starého Favorita nebo Felicii a potřebují se v současných tropických teplotách přesunout třeba přes zacpaný Barrandovský most na výpadovku, kde si potom při vyšší rychlosti otevřou okénko a interiér auta ochladí už běžnějším způsobem.

Kdo totiž někdy uvízl ve starém Favoritu na hodinu v městské zácpě při venkovních teplotách přesahujících 30 stupňů Celsia, ocení jakékoliv řešení, které interiér vozu alespoň trochu ochladí. A bude mu v té chvíli pravděpodobně úplně jedno, jestli je takové řešení ekologické, jestli mu zvlhne podlaha auta, nebo jestli to vydrží po celou dobu, co bude uvězněn v zácpě. Prostě aktuálně potřebuje trochu zvýšit teplotní komfort v interiéru vozu a tomu přizpůsobí řešení.

S jedním, které funguje relativně dobře, přišli řidiči kamiónů v americké Arizoně, kteří v padesátých letech minulého století ve svých kabinách většinou ještě žádnou klimatizaci neměli. Ti si totiž umisťovali pod sedadlo kusy ledu, na které foukal vzduch z ventilačních výdechů. Vzduch se tak ochlazoval a zlepšoval teplotní komfort v kabině. Podobným trikem si může posloužit i řidič osobního auta, které klimatizaci nemá. Stačí pár PET láhví a voda.

Stačí totiž zamrazit několik PET láhví, které naplníte ze 4/5 vodou. Láhve se zmrzlou vodou potom umístíte pod sedadla, případně na podlahu před spolujezdce, co nejblíže k výdechům ventilace. Potom je potřeba zapnout ventilaci na maximum a směr vzduchu směřovat na nohy, aby přes chladné láhve proudilo co největší množství vzduchu. Budete-li mrazit vodu v PET láhvích o objemu 1,5 litru, rozpustí se v nich led nejdříve za hodinu. A za hodinu se dá i ucpaná Praha docela pohodlně projet. Pochopitelně, že čím více láhví budete v autě mít, tím více vzduch ochladíte, a tím déle by mohl led v láhvi vydržet.

Je to samozřejmě nouzové řešení, které není určené pro dlouhé cesty, a už vůbec ne jako trvalé řešení. Ale v nouzi ho určitě oceníte. Ostatně, i kdyby to nefungovalo, jakože funguje, v autě rozhodně tepleji nebude. Takže proč to nezkusit.

Máte nějaké jiné řešení jak v současných vedrech vyřešit ochlazení interiéru auta bez klimatizace? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.