Podélného parkování se obávají i zkušení řidiči. Přitom to jde skoro poslepu. Když ovšem víte jak

Foto: Milada V.

Podélné parkování je černou můrou mnoha řidičů. Přitom při znalosti několika pravidel se dá snadno zaparkovat i do místa, kdy na každé straně auta zůstane jen několik centimetrů. Stačí vědět, jak na to.


Míst na zaparkování je všude zoufale málo. A když už se nějaké to místo objeví, je velmi často tak „malé“, že se velká část řidičů rozhodne nepokoušet svoje dovednosti a jedou raději hledat jinam. Většinou lepší místo nenajdou, a tak se nakonec stejně do nějaké podobné mezery snaží dostat. Hodně z nich s tím má ale problémy, což často končí poškrábaným nárazníkem, prasklým rámečkem pod registrační značkou, nebo třeba promáčklinou ve dveřích. Přitom při znalosti postupu, jak do mezery najet, by takové parkování nemělo být problémem ani v případě, že na každé straně auta zůstane jenom několik málo centimetrů. Jak tedy na to?

Pro účely tohoto článku budeme předpokládat, že parkujete na pravé straně vozovky. Předpokládejme, že nemáte vůz s funkcí automatického vyhledávání parkovacího místa. Místo si tedy musíte najít sami. Ideální je, aby vepředu i vzadu zůstalo alespoň 30 centimetrů, kvůli následnému pohodlnému vyjetí nejen vašeho vozidla, ale i toho před vámi a za vámi. Jakmile takové místo najdete, musíte si vhodně najet. V praxi to znamená, že byste měli stát od vozidla na vašem pravém boku přibližně jeden metr a zadní nárazník byste měli mít na stejné úrovni, jako je ten jeho.

Nyní přijde ke slovu práce s volantem, spojkovým a plynovým pedálem. Pokud tedy nemáte automat. Volant vytočte doprava do jeho krajní polohy a začněte couvat. Jakmile bude vaše auto v úhlu 45 stupňů k linii vozovky, zastavte a vraťte kola do přímé polohy. Couvejte, dokud nebude levý zadní roh vašeho auta na stejné úrovni jako levý přední roh auta za vámi. V tom okamžiku vytočte volant opět do krajní polohy, ale tentokrát doleva. Pomalu couvejte až do chvíle, kdy bude auto rovnoběžně s chodníkem.

Ze začátku budete muset asi několikrát popojet dopředu a dozadu, abyste vůz hezky srovnali, ale jakmile párkrát zaparkujete a dostanete auto tzv. „do oka“, bude to pro vás čím dál tím jednodušší. S postupem času zaparkujete bez problémů i do místa, kde vám zůstane 15 centimetrů na každé straně auta.

Dělá vám problém podélné parkování, nebo vjedete skoro do každé mezery? Máte nějaké lepší návod, jak zaparkovat? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.