Při nákupu ojetiny z EU, která má najeto méně než 6 tisíc kilometrů, budete muset zaplatit DPH

Foto: Jan Smékal

U vozu mladšího než půl roku, nebo s nájezdem menším než 6 tisíc kilometrů, koupeného v zemích EU, se platbě DPH nevyhnete. Jestliže tam ale kupujete starší vůz, a sdělíte prodejci, že ho vyvážíte, DPH byste platit neměli


Takové auto je totiž podle evropského práva považováno za nové. DPH byste měli platit v zemi, kde auto přihlašujete, ale někdy se může stát, že například z důvodů jazykové bariéry není prodejce o vývozu auta ze země informován, a DPH neodečte. V takovém případě je potom nutné prodejce o vrácení DPH požádat a jeho platbu realizovat v zemi přihlášení. U ojetin starších než půl roku, nebo u vozů, které mají najeto více než 6 tisíc kilometrů, je již DPH součástí prodejní ceny a v Česku ji již řešit nemusíte.

U starších vozů vás ale zase bude pravděpodobně čekat platba tzv. ekologické daně. Ta se liší podle stáří auta, resp. splněné emisní normy. Aktuálně by od ekologické daně měly být osvobozeny vozy, které splňují emisní normu Euro 3, Euro 4 a Euro 5. Vozy, které splňují emisní normu Euro 2 jsou zatíženy poplatkem 3 tisíce korun, vozy s normou Euro 1 částkou 5 tisíc korun, vozy které žádnou emisní normu nesplňují, jsou potom při převodu zatíženy platbou ekologické daně ve výši 10 tisíc korun. Při nákupu starého vozu tak důkladně zvažte, zda je taková koupě, s přihlédnutím k platbě daně, skutečně výhodná.

Podle Svazu dovozců automobilů poklesly registrace dovážených ojetých osobních automobilů v období 1‑3/2021 meziročně o 7,5 % na 34 277 ks. Jejich průměrné stáří je 10,6 roku, přičemž podíl vozidel starších 10 let činí 52,69 %, vozidel starších 15 let bylo potom celých 22 %.

Podle odborníků z oblasti obchodu s ojetými vozy však není dovoz aut ze zahraničí nijak zvlášť výhodný. Především o segmentu „mainstreamových“ modelů a značek. Jiná situace pochopitelně nastane, jestliže zájemce hledá specifický vůz, model nebo výbavu. Jestliže tedy někdo hledá například kabriolet, bude mít rozhodně větší výběr ve Francii, Itálii nebo Španělsku, než v České republice. V takovém případě ale odborníci doporučují vybírat u prověřených prodejců, kteří doloží servisní historii vozu, řádně vystaví všechny účetní doklady a poskytnou při dovozu veškerou možnou administrativní součinnost.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.