V polovině šedesátých let potřebovalo Ferrari homologovat motor pro své závodní vozy Formule 2, což vedlo k dohodě s Fiatem na dodávku 500 kusů motorů pojmenovaných „Dino“. To jméno ale mělo tragický osud.
Alfredo Ferrari, přezdívaný po svém dědečkovi Dino, byl prvním synem Enza Ferrariho, a v továrně svého otce se podílel na technickém vývoji například modelu Ferrari 750 Monza. V roce 1955 inicioval Dino vznik šestiválcového motoru do závodních automobilů. Dino však trpěl Duchennovou svalovou dystrofií a zemřel ve věku 24 let. Konce vývoje závodního motoru se tak bohužel nedočkal.
Enzo Ferrari se následně dohodl s automobilkou Fiat, aby kvůli homologaci motorů pro závodní vozy Formule 2 dodala 500 kusů tohoto šestiválce, který na počest svého syna pojmenoval „Dino“ V6. Na základě dohody obou společností pak vznikl i legendární model Fiat Dino, a to ve dvou verzích. V roce 1966 vytvořilo studio Pininfarina verzi Spider, a o rok později potom Bertone představil verzi čtyřmístného elegantního kupé.
Kupé bylo sice oproti Spideru těžší a pomalejší, ale získalo si mezi motoristickou veřejností větší popularitu. Bylo to zčásti dáno čtyřmístným uspořádáním karoserie a také oblibou ve vozech typu Gran Turismo. Motor byl u modelu Fiat Dino uložen pod přední kapotou a prostřednictvím manuální pětistupňové převodovky posílal výkon na zadní kola.
Úspěch vozu byl velký, a tak v roce 1969 přišla druhá verze s novým motorem 2,4l a výkonem až 180 koní. Ten byl opět přenášen na zadní kola se samosvorným diferenciálem a umožňoval dosáhnout vozu na maximální rychlost atakující 205 km/h. Kromě nového motoru profitovala druhá řada modelu Dino také z nezávislého zavěšení zadní nápravy, které bylo odvozeno od tehdejší vlajkové lodi Fiatu, modelu 130.
V letech 1967 až 1972 bylo s oběma variantami motoru vyrobeno celkem 7577 kusů Fiat Dino Coupe. Dnes se dá Fiat Dino Coupe koupit za částky kolem 55 tisíc euro. Verze Spider se ale vyšplhá klidně až k částkám přes 150 tisíc euro. Určitý investiční potenciál ale auto, vzhledem k velmi malému množství vyrobených kusů, určitě má. Možná větší než bitcoin, který aktuálně stojí cca stejně.