Cyklisté předvádějí na českých silnicích neuvěřitelné kousky. Jsou ale nebezpečím především sami sobě

Přestupky cyklistů
Foto: Jan Smékal

Nářky cyklistů na to, jak je automobilisté nerespektují a ohrožují, jsou kořením diskuzí u každého článku s cyklistickou tématikou. Stačí však vyjet na české silnice a jeden se nestačí divit, čeho všeho jsou cyklisté schopni.


Jsou to dva naprosto rozdílné světy. A to i přes to, že mnoho cyklistů usedá také za volant aut a zároveň mnoho řidičů rádo jezdí na kole. Stačí ovšem vyjet na silnice, a je jedno jestli na kole, nebo v autě, a jeden se nestačí divit, co vše dělají řidiči cyklistům a cyklisté automobilistům. Jsou to ale právě cyklisté, kdo je na silnici více ohrožen. Někteří z nich však na tento fakt vůbec nereflektují a na silnici se chovají tak, jako kdyby měli hlavu jenom kvůli tomu, aby jim nepršelo do krku.

My jsme například na silnici nedaleko Benátek nad Jizerou potkali mladého cyklistu, který si na řídítka posadil spolujezdkyni a stylem jízdy „od čáry k čáře“ kličkoval po silnici. Před nimi jeli ještě dva mladí lidé na motorce, kteří jeli stejným stylem, čímž všichni dohromady vytvářeli poměrně nebezpečnou dopravní situaci. Cyklisté navíc neměli na hlavách helmy, které zákon předepisuje pro cyklisty mladší 18 let. Proč? Podle policie totiž u cyklisty bez přilby hrozí až 19x vyšší riziko, že se při pádu smrtelně zraní, než u cyklisty s přilbou.

Na povinnost nošení cyklistických přileb proto upozorňují v souvislosti s prázdninami i policisté. Cyklistická přilba není módním doplňkem, ale povinnou součástí vybavení  cyklisty. Sice dítě neochrání před pádem, ale výrazně omezí možnosti vážného poranění hlavy následkem pádu. Při něm totiž helma rozloží sílu nárazu a zmírní jeho následky. Pokud však dítě spadne z kola a helma projde velkým nárazem, měla by se vyměnit za novou. A to i v tom případě, kdy vypadá zcela v pořádku.

Rodiče by měli, především nyní, v době prázdnin, dbát na to, aby jejich dítě helmu skutečně používalo. Ze zákona mají totiž děti do věku 18 let povinnost helmu nosit. Rozumní dospělí cyklisté si ji však pořídí také. Helma musí dobře držet a má být posazena dostatečně do čela. Pod krkem musí být zapnutá, aby při brždění nespadla z hlavy.

Kromě helmy jsou pro děti vhodné i rukavice. Jednak zabrání vzniku mozolů a jednak chrání dlaně a klouby při pádu. Oblečení by mělo být výrazné, s reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky a k tomu správně vybavené kolo. A takto dobře vybavený dětský cyklista může na silnici, ale jen je-li mu 10 let a více. Jinak musí jet v doprovodu osoby starší 15 let.

Jak se na podobné chování cyklistů na silnici díváte vy? Napište nám do diskuze a jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.