Máte v řidičském průkazu kód 01.01 a nosíte čočky? Tak pozor na pokutu

Foto: Jan Smékal

Řidičský průkaz má na zadní straně v levém dolním rohu nenápadnou kolonku s číslem 12. Je-li v ní uveden kód 01.01. můžete, v případě že máte nasazeny kontaktní čočky, dostat při silniční kontrole pokutu


Kolonka č. 12 totiž slouží, mimo jiné, k záznamům o zdravotním stavu, resp. zdravotní způsobilosti řidiče. Jestliže máte například oční vadu, bude to v této kolonce uvedeno. Používá se k tomu kód “01.01“, který znamená „Brýle”. Jestliže však nosíte místo brýlí kontaktní čočky, bude v kolonce uveden kód “01.02“, tedy „Kontaktní čočky”. Problém ale může nastat, když používáte brýle i čočky.

Zkuste si zaostřit na SPZ auta před vámi na dálnici, dejme tomu ve vzdálenosti kolem 25 metrů. Pokud je pro vás obtížné ji jasně vidět a přečíst, pak váš zrak určitě 100% není
Lucie Adámková; GrandOptical

Jestliže střídáte brýle a kontaktní čočky, měli byste mít v řidičském průkazu v kolonce č.12 zapsán kód „01.06“, který znamená „Brýle nebo kontaktní čočky". A to občas bývá při silniční kontrole problém. Jestliže totiž máte zapsané pouze brýle nebo pouze čočky, a při silniční kontrole se ukáže, že máte nasazenou zrovna opačnou pomůcku, může vám policista uložit pokutu. Navíc za nesprávné, nebo neúplné údaje hrozí pokuta až 2000 korun a v případě nehody hrozí i problémy s pojišťovnou.

Řidiči by navíc měli alespoň každé dva roky chodit na kontrolu zraku. Jestliže například ve třiceti letech nepociťuje řidič žádné potíže s kvalitou zraku, o pár let později tomu může být jinak. Především nyní, v počasí, kdy se brzo stmívá, často padají mlhy a prší. Podzim tak patří k vůbec nejnáročnějším obdobím. Zvlášť když k tomu přidáme ještě třeba spadané listí a občas už i namrzlé vozovky, které jsou špatně vidět.

Podle Lucie Adámkové z GrandOptical je sice reakční doba řidiče s brýlemi i bez nich sice stejná, ale rozdíl je v tom, kdy řidič spatří situaci, kvůli které by měl reagovat. A to je ten klíčový rozdíl. „U člověka s horším viděním je to tak, že překážku nebo chodce nebo důležitou značku zaregistruje až později“, říká Lucie Adámková a pokračuje: „Když si vezmete, že auto ujede při 130 kilometrové rychlosti zhruba 40 metrů za vteřinu a nějaký čas ještě řidič potřebuje k tomu, než vůbec začne brzdit, tak pokud bude silně krátkozraký, nebude mít ve vyšších rychlostech vůbec žádnou šanci s tou situací cokoliv udělat“.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.