Řidiči si z obytné zóny udělali nelegální závodní dráhu. Místní to vyřešili po svém

Foto: Jan Smékal

Projíždět obytnou zónou více než trojnásobkem povolené rychlosti je opravdu nehoráznost a vrchol arogance. Obyvatelé jedné obce pár kilometrů od Prahy se rozhodli situaci sami řešit.


Obytná zóna má svoje specifika a platí v ní v principu stejná pravidla jako v pěší zóně. Ovšem s několika výjimkami. Třeba to, že v obytné zóně je možné si hrát i na silnici. Tuhle klíčovou věc si ale mnoho řidičů neuvědomuje, a v obytných zónách jezdí tak, jako kdyby to byla normální silnice. Mnohdy ale ani to ne. Například ve středočeských Kochánkách, rodišti motocyklového závodníka Františka Šťastného, se někteří řidiči prohánějí obytnou zónou i trojnásobkem povolené rychlosti. Místní si to nenechali líbit a rozhodli se proto tomuto nebezpečnému nešvaru sami zasáhnout. 

Nemusíme tady mít policejní radar. Jestliže je ulice dlouhá cca 200 metrů a auto jí projede za 12 sekund, je zřejmé, že jelo skoro 3x rychleji než je v obytné zóně povoleno
Petr V.; Kochánky 

Přes místní obytnou zónu si totiž někteří řidiči zkracují cestu do okolních vesnic nebo na nájezd na dálnici D10. Na tom by asi nebylo nic špatného, do obytné zóny se může vjíždět. Problémem je ale to, že drtivá většina řidičů si rovnou, přes 200 metrů dlouhou ulici bez zaparkovaných aut, plete se závodní dráhou a jezdí tudy mnohdy i trojnásobkem povolené rychlosti. Ta je ale v obytné zóně výrazně omezena, a to na 20km/h. Přitom třeba v ranních hodinách vycházejí z domů po obou stranách ulice děti do školy, odpoledne si na ulici hrají, procházejí tudy maminky s kočárky. Nebezpečné situace jsou čím dál tím častější, místní se proto rozhodli, že budou věc řešit po svém. 

Instalace zpomalovacích retardérů je zdlouhavá věc a podléhá náročnému legislativnímu řízení, přesto se místní rozhodli, že „retardéry“ na ulici postaví. Stačilo pár papírových krabic rozestavěných na ulici tak, aby projíždějící vozidla byla nucena zpomalit, a provoz se hned zklidnil. Takové řešení je však bohužel pouze dočasné a není na něm nic systémového. Možná by ale stačilo, kdyby obec zajistila občasné měření rychlosti v obytné zóně a bylo by po problémech. Ulicí projíždějí většinou jenom ti, kteří to v obci znají, takže informace o tom, že „...v Kochánkách se měří...“ by se po okolí rychle rozkřikla. 

Nejlepším řešením by pochopitelně byly zpomalovací sloupky, které by museli řidiči objíždět. Potom by už třeba ani tuhle „zkratku“ nevolili. Ona totiž ušetří jen pár stovek metrů. Ovšem vůbec nejúčinnějším řešením by bylo to, kdyby si řidiči nehráli na závodníky, projeli obytnou zónou povolenou „dvacítkou“ a nikoho neohrožovali. Takhle je jen otázkou času, kdy může dojít k nějakému neštěstí.

Máte podobné zkušenosti s nekázní řidičů v obytné zóně? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.