„Sory v**e plís“. Vzkaz za stěračem vozu, poškozeného ukrajinským řidičem, může být problém za tisíce

Ujetí od dopravní nehody
Foto: Jan Smékal

Vozů s ukrajinskou registrační značkou jezdí v Česku čím dál tím více. Ty po dobu půl roku od opuštění Ukrajiny nemusí mít tzv. povinné ručení. Často ho ale nemají ani po uplynutí této lhůty. Pro poškozené české řidiče to může být problém.


Vozy s ukrajinskou registrační značkou nemusí mít v Česku zaplacené tzv. povinné ručení po dobu 6 měsíců od opuštění ukrajinského území. Po této lhůtě však může nastat problém. Především v případě, když ukrajinský řidič od nehody odjede. I v případě, že bude poškozený znát registrační značku viníka, může být velmi složité majitele vozu dohledat a uhradit škodu z garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Bezplatné krytí škod pro ukrajinské řidiče totiž skončilo.

Ujetí od dopravní nehody

V podobné situaci se možná ocitne i řidička Peugeotu 3008, která zaparkovala svoje vozidlo hned v blízkosti toho našeho. Její auto totiž údajně poškodil řidič černého Volkswagenu Passat s ukrajinskou registrační značkou. Tvrdí to alespoň svědek, který údajně řidiče Passatu, jež chtěl od nehody odjet, přiměl k tomu, aby alespoň za stěračem na sebe nechal kontakt: „Tak mu alespoň napiš na papírek ´sorry ´, v**e, ne… A napiš na sebe telefon,“ řekl údajně svědek viníkovi a pokračuje: „Mluvil docela dobře česky, takže rozuměl, ale na ten papírek to napsal fakt doslova. To nevymyslíš.“ 

Povinné ručení pro ukrajinské vozy

Zatímco jsme si povídali s mužem, který nehodu viděl, přišla k vozu řidička Peugeotu a snažila se dovolat na číslo uvedené na papírku. Číslo ale bylo nedostupné. Mohla to být náhoda, ale také úmysl řidiče Passatu. Jeho registrační značku svědek sice řidičce předal, ale možná bude obtížné majitele vozu dohledat. 

Škodu hradí ČKP

v případě škody způsobené ukrajinskými vozidly na území České republiky hradí škodní události Česká kancelář pojistitelů. Ovšem v případě, kdy není řidič znám, to může být obtížné a bude nutné uhradit škodu z vlastního havarijního pojištění, pochopitelně se spoluúčastí. Počet pojistných podvodů v pojištění vozidel v Česku navíc roste.

Na Peugeotu byla na první pohled malá škoda, „pouze“ poškrábaný roh nárazníku. Ovšem v dnešní době může nalakování celého dílu přijít i na několik tisíc korun. Při spoluúčasti například deset tisíc korun, by tak poškozený hradil v podstatě vše ze svého. 

Co dělat při dopravní nehodě

Co tedy dělat v případě, že auto poškodí neznámý pachatel, nebo pachatel, kterého není možné dohledat? Rozhodně je potřeba zavolat policii a pokusit se zajistit případné svědky nehody. Pro viníka nehody potom platí to, že i když nechá za stěračem poškozeného vozidla na sebe kontakt, dopustí se přestupku, jestliže od nehody odejede bez toho, že by zavolal policii. 

Řešili jste někdy nehodu, kdy viníkem bylo vozidlo se zahraniční registrační značkou? Jak jste situaci řešili? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.