Tohle se hodně prodražilo. Zastavil na zákazu, ale že udělal dva přestupky najednou, to vůbec netušil

Foto: Jan Smékal

Řidiči často parkují, kde je napadne. Na přechodu, před vjezdem do garáže, v křižovatce, nebo klidně i na tramvajových kolejích. Drtivá většina řidičů ale v takovém případě páchá dva přestupky najednou.


Stačí se projet širším centrem Prahy a napočítáte možná desítky případů nesprávného parkování. Auto zaparkované v hranici křižovatky, nebo na přechodu, není nic neobvyklého. Doručovací služby pak klidně zastaví v jízdním pruhu, někdy dokonce i na tramvajových kolejích. Řidiči při takovém „parkování“ potom velmi často udělají jednu věc, kterou si mnohdy ale jenom přitíží. Jakou?

Zapnou všechny čtyři blinkry v domnění, že je to jakási „omluvenka“, resp. informace v duchu: „Jsem tu jenom na chvilku, za pár minut jsem zpátky“. Jenže používání světelného výstražného znamení vymezuje Zákon o provozu na pozemních komunikacích v paragrafu č. 31. Ten říká, že takzvané varovné blikače smí řidič použít jen ve dvou případech: při nouzovém stání (například kvůli závadě na vozidle, nebo dopravní nehodě), a to nejméně po dobu, než na vozovku umístí výstražný trojúhelník. Druhým důvodem je potom nutnost upozornit ostatní účastníky provozu na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo. Typicky v situaci, kdy se provoz na silnici (především na dálnici) začne výrazně zpomalovat nebo zastavovat.

Neoprávněné zapnutí výstražných blinkrů je tedy přestupek. Nejen při parkování, ale například i při tzv. „poděkování“ že vás třeba někdo pustil z vedlejší silnice. Jakkoliv se to zdá absurdní, je to prostě tak. Navíc, zapnutím výstražných blinkrů při nesprávném parkování řidič spíše upoutá pozornost policie, než aby v nich vzbudil pochopení pro "nutnost" zastavit na přechodu, nebo před vjezdem do garáže. Stejně, jako třeba řidič na úvodní fotografii. Možná, že kdyby blinkry nepustil, projíždějící auto policie by si ho nevšimlo. Nestalo se. Policisté auto nafotili a za stěrač umístili řidiči pozvánku na kávu.

Pokuta za zneužití výstražných blinkrů může být až dva tisíce korun. Když se k tomu připočte nesprávné parkování, určitě by ve výsledku bylo zaplacení parkovného mnohem levnější. Ale to ať si rozhodne každý sám.

Věděli jste, že používání výstražných blinkrů má svá přesná pravidla? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.